Rahim Ağzı Kanseri ve Belirtileri

rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanseri, kadınlar arasında en çok rastlanan kanser türlerinden ikincisidir. Rahim ağzı kanserinin belirtileri ve uyarıcı işaretleri öğrenerek bu hastalığı önlemek mümkündür.

Rakamlar korkutucu olsa da, kanseri önlemek ve zamanında teşhis ile başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür. Rahim ağzı kanseri ilk önce rahim ağzının yüzeyindeki hücrelerde başlar. Dolayısıyla, düzenli vajinal muayene sırasında teşhis edilmesi kolaydır. Ayrıca yavaş bir ilerleme süreci ne sahiptir. İlk evresi olarak bilinen Displazi  kanser öncesi duruma verilen isimdir, bunun kansere dönüşmesi de uzun zaman alır. Bu kanserin başlıca nedeni cinsel yolla bulaşan insan papillon virüsüdür ( HPV). Bazı enfeksiyonlar kendi kendine ortadan kaybolacak gibi, bazıları da servisteki hücrelerde anormal derecede artış gösterir. Bu virüs, bulaştıktan sonra genellikle ilk zamanlarda herhangi bir belirti göstermez, ancak uyarıcı belirtiler teşhis edilmesinde önemli role sahiptir.

Rahim ağzı kanseri

RAHİM AĞZI KANSERİNİN BELİRTİLERİ VE UYARI İŞARETLERİ

NEDENSİZ KİLO KAYBI

Diyet ya da spor yapılmadan görülen ani kilo kaybı, her durumda dikkat edilmesi gereken bir belirtidir. Bu herkesin hayal ettiği bir şey olsa bile, nedensiz kilo kaybı bir hastalığın işareti olabilir! Bu belirtinin ortaya çıkmasında birden fazla faktör etkili olabilir. İştah kaybı ve vitamin eksikliği, rahim ağzı kanseri hastalarında yaygın görülen bir durumdur. Anormal hücre artışı metabolizmanızın sağlığına olumsuz yönde etki edebilir. Bu da vücudumuzun besinleri düzgün bir şekilde sindirmesine engel olur. 

ENFLAMASYON VE ÖDEM

Rahim ağzındaki hücrelerin değişimi vücuttaki inflamatuvar dengelerin bozulması ile gözle görülür hale gelir. Bunun sonucunda da dokularda sıvı birikimi meydana gelebilir. Rahim ağzı kanseri hastaları, alt karın bölgesinde vücudun alt kısmında ve bacaklarda enflamasyon olduğunu fark edecektir. Bunun nedeni hastalığın kan damarlarını da etkilemesidir.

SİSTİT

Sıklıkla sistitte yakalanan kadınlar, bu durumun rahim ağzı kanseri ile ilgisi olabileceğini göz önünde bulundurarak dikkatli olmalıdır. Nadir de olsa bu belirti, servikste ve mesanede kanser sebebiyle ortaya çıkan enflamasyonun bir sonucu olabilir. Tümörler bu organları sıkıştırarak idrarın geçmesini engeller ve bu da idrar yollarında acıya sebep olur.

GENİTAL SİĞİLLER

Genital siğiller, rahim ağzı kanserinde sorunlu insan papillom virüsünün (HPV) en belirgin işaretlerindendir. Derideki küçük değişimler hoş bir görüntü ortaya çıkar mamasını yanı sıra, çok kolay bir şekilde yayılır.

Rahim ağzı kanseri

ANORMAL AKINTI

Vajinal akıntınızdaki değişiklikler, genellikle pH dengesinin bozulmasından dolayı oluşan mantar ve bakteri enfeksiyonlarının yol açtığı bir sorundur. Akıntı sulu ya da normalden farklı bir kıvama veya kokuya sahip ise rahim ağzı kanserinin bir belirtisi olabilir. Bunun sebebi rahim duvarındaki hücresel faaliyetlerin değişimi ile ortaya çıkan anormal salgılanmalardır.

CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA ACI DUYMA

Cinsel birliktelik esnasında acı duyulmasının birçok sebebi olabilir. Rahim ağzında büyüyen tümörlerinde, buna sebep olması ihtimali önemlidir. Bu acı rahim duvarında oluşan enflamasyonun bir sonucudur. Doğal kayganlaştırıcı etkisi sağlayan salgılarınızdaki dengesizliklerin neticesinde bu durum ortaya çıkar.

SIRTIN ALT BÖLGESİNDE GERGİNLİK HİSSİ

Diğer kanser türleri gibi rahim ağzı kanserinin de vücudumuzdaki dokularda bulunan enflamatuvar etkileşimler üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Aynı zamanda kan dolaşımını zayıflatır, kaslarımız ve dokuların yeterli miktarda oksijen ve besin maddesi alamaz. Bu durumda kaslar sıkışır ve devamlı süren bir ağrı baş gösterir. Ayrıca ağrı neredeyse her zaman sırtın alt bölgesinde ve bacaklarda olur.

ANEMİ

Hastalık ilerledikçe vücudunuz besin maddelerini olması gerektiği şekilde kullanmayı bırakır ve bu da iştah kaybına sebep olur. Öncelikle gün içinde yorgunluk hissetmeye başlarsınız. Bunun yanı sıra zihinsel sağlığınızı da etkileyen anemi nöbetleri yaşamanız mümkündür. Rahim ağzı kanseri belirtileri arasında anemi bilhassa önemlidir. Çünkü düzensiz ya da aşırı kanamalı regl dönemlerine neden olabilir.

Rahim ağzı kanseri hastalığının belirtileri ve uyarıcı işaretlerini 8 başlık altında sizler için derleyip sunduk. 

Bir kadın olarak bu belirtilere dikkat etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir şüpheniz olduğunda jinekoloğunuzdan smear testi isteyin. Düzenli sağlık kontrolleri ve bu hastalığın başarılı bir şekilde tedavi edilmesinde kritik bir öneme sahiptir. Özellikle de ailenizde Rahim ağzı kanseri geçmişi varsa.

Sağlıklı günler dileriz.

0 Reviews

Write a Review

çilo

Read Previous

Beyin Yakan Filmler

Read Next

Ne İzlesem Derdine Son! En İyi 13 Netflix Dizisi

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?