Açlık Krizi ile Başa Çıkmanın Yolları

Açlık Krizi ile Başa Çıkmanın Yolları 

Açlık krizi ile başa çıkmanın yolları arasında beslenme alışkanlıklarında yapılacak ufak değişiklikler yer almaktadır. Özellikle kan şekerinde yaşanan ani düşüş ile tatlı krizlerine yol açan bu durumun giderilmesi gerekmektedir. Bu durum tatlı krizlerinin yanı sıra açlık hissi yaratarak sürekli yemek yeme isteği doğurmaktadır. Açlık krizi ile başa çıkılmadığında dengesiz beslenme alışkanlıkları artmakta ve ani kilo alma sorunu ortaya çıkmaktadır. İşte Açlık krizi ile başa çıkmanın yolları; 

Kahvaltıda Protein Alımının Önemi 

Kan şekeri özellikle uzun bir gecenin ardından ani bir düşü gösterebilmektedir. Burada en önemli öğün olarak ortaya kahvaltı yapmanın önemi çıkmaktadır. Öncelikle mutlaka kahvaltı yapılmalı ve gün boyu tok ve sağlıklı hissetmek için bu öğün atlanmamalıdır. Özellikle protein içeren besinlere daha çok yer vermeli peynir, yumurta, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. 

Tatlı Olarak Meyve Tüketilmeli 

İnsan vücudunun şekere de ihtiyacı olduğunu söyleyen uzmanlar bunu beyaz şekerden almayarak vitamin değerleri yüksek meyvelerden almak getirdiğini söylemektedirler. Bu şekilde ufak tatlı kaçamaklarından kurtulmaktan mümkün gözükmektedir. Ancak meyve tüketiminde aşırıya kaçmamak ve porsiyonu iyi ayarlamak gerekmektedir. Günde 1 adet elma veya 3 adet kayısı şeklinde meyve tüketimi ihtiyaç duyulan vitamini karşılayacaktır. 

Ceviz, Badem ve Salata Tüketimi 

Açlık krizi ile başa çıkmanın yolları arasında ara öğün tüketimi de yer almaktadır. Ara öğünler de ceviz ve badem tarzı kuruyemişler tüketerek doğal ve sağlıklı yağ tüketimi gerçekleştirilmeli. Bu tür besinleri tüketerek vücudun istediği vitamin ve minareleri vücuda sağlamak gerekmektedir. Öğle ve akşam öğünlerinde mutlaka taze yeşilliklerle yapılmış salata tüketilmelidir. Bol salata tüketmek öğünler arasında daha tok hissetmeye yardımcı olan bir durumdur.  

Su İçmenin Önemi 

Açlık krizi ile başa çıkmanın yolları arasında sağlıklı beslenme tarzı büyük önem taşımaktadır. Tüm bu detayları destekleyen ve uygulanması zor olan su tüketimine gerekli önem verilmelidir. Su içmek kendi başında vücudun birçok ihtiyacını karşılamaktadır. Cildi taze ve canlı göstermesi gibi birçok yararı beraberinde getiren su tüketimi açlık ile başa çıkmak için tüketilmesi gereken bir besindir.  

Yazar: Derya

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?