Adet Düzensizliği Nedir?

Adet Düzensizliği Nedir?

Kadınlar ergenlik dönemine girdiği süreçten itibaren düzenli olarak her ay adet görürler. Ancak bazı kadınlarda bazı hormonal sebeplere bağlı olarak bu süreç düzenli olmayabilir. Adet düzensizliği olması da kadınlar için rahatsızlık verecek bir durumdur. Beraberinde bir takım sağlık sorunlarını da getirmektedir. İlk adet olunduğunda birkaç ay adet düzensizliği olması normal karşılanmaktadır. Ancak sonrasında bu sürecin düzenli devam etmesi gerekir.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

  • Beslenme bozukluğu
  • Hava değişimi
  • Kadınsal hastalıklar
  • Stres ve yorgunluk
  • Farklı sağlık sorunlarına bağlı kullanılan ilaçlar
  • Genetik faktörler

gibi etkenler adet düzensizliğine neden olabilir. Adet düzensizliği rahimde olabilecek sorunlardan da kaynaklanmaktadır. Bu durum en riskli durum olup mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer adet düzensizliği rahim ve yumurtalardan kaynaklı ise kısırlık sebebi olabilecek kadar tehlikeli olabilir.

Adet Düzensizliğinin Belirtileri

Adet görme normal duruma göre 21 ve 31 gün arasında olmaktadır. Bazen birkaç gün önce veya sonra olabilir. Ancak bu sürecin daha uzun olması ya da daha kısa sürmesi adet düzensizliği olduğunun göstergesidir. Adet düzensizliği genel olarak kadınlar arasında geciken süreç için kullanılmaktadır. Ancak erken adet olma da yine adet düzensizliğidir. Adet düzensizliği olan kadınlarda kasık ve karın bölgesinde normal sürece göre daha ağır sancı olmaktadır. Mide bulantısı ve baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir.

Adet Düzensizliği Tedavi Süreci

Adet düzensizliğinin tedavi süreci için mutlaka bir uzman tarafından destek alınması gerekmektedir. Tedavi süreci boyunca her ay periyodik bir şekilde takip edilmelidir. Doktor tarafından adet düzensizliğine neden olan hormonal bozukluklar tespit edilerek buna göre bir tedavi belirlenmelidir. Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanıldığı zaman adet düzensizliği sorunu ortadan kalkarak normal sürece girmeniz sağlanacaktır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Mülakatta Başarılı Olmanın Sırları

Read Next

Günde İki Bardak Zencefil Suyu İçerseniz Ne Olur?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?