Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Nedir?

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Nedir?

Alerjik nezle nedir? Günümüzde halk arasında bilinen adı saman nezlesidir. Rinit burun iltihabına verilen isimdir.Alerjik rinit (Alerjik Nezle) ise rinitin yani burun iltihabının alerjen sebeplerden dolayı olmasıdır. Bu sorun kişinin yaşam kalitesini çok fazla düşüren bir sorundur. Genellikle kronik bir sağlık sorunu olmaktadır. Günümüzde de çok yaygın bir sorun olup her yaş bireyde görülme olasılığı çok fazladır.

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Nedenleri Nelerdir?

Alerjik rinit (Alerjik Nezle) sorununun en önemli nedenlerinin başında havadaki polenler, bitki ve ağaçlar gelmektedir. 
Kimyasal maddeler, deterjanlar aşırı keskin kokulu maddeler de alerjik rinit (alerjik nezle) sorununa neden olmaktadır.
Evde tüy döken hayvanların beslenmesi de alerjik bünyesi olan kişilerde alerjik rinit (alerjik nezle) oluşmasına neden olmaktadır.
Bunların dışında mevsimsel olarak görülen alerjik rinit (alerjik nezle) sorunları da vardır.
Diğer faktörlerde genetik yani kalıtsal etmenlerdir. Aile bireylerinde alerjik rinit (alerjik nezle) olanlarda daha sık görülmektedir.

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Belirtileri Nelerdir?

  • Sürekli hapşırma
  • Kronik hale gelen burun akıntıları
  • Gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarıklık
  • Öksürme ve genizden akıntı gelmesi
  • Burun ve yüz bölgesinde kaşıntı
  • Nefes alma bozukluğu gibi durumlar alerjik rinit (alerjik nezle) sorununun belli başlı belirtileridir. Bu durumlar dışında da bazı belirtiler görülebilir.

Alerjik nezle nedir? Belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte sorunun seviyesine göre de farklılık göstermektedir. Alerjik rinit (alerjik nezle) çağımızın en yaygın sorunlarından biri haline geliştir. Özellikle çocuklarda görülmesi psikolojik sorunlara sebep olabilmekte başarı oranlarını da düşürebilmektedir. Bu nedenle bu sorununun mutlaka kontrol altına alınması gerekmektedir. Yaşam kalitenizi etkilemesine izin vermemeniz gerekmektedir. Her hastalığın ilerleyen teknoloji ile tedavisi mümkün olduğu gibi bu şekilde kronik hal alan sorunlarında en aza indirilmesi ya da iyileşebilmesi için tedavi yöntemleri vardır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Horlama Nedir?

Read Next

Reflü Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?