Aneroksiya Nedir? Aneroksiya Belirtileri Nelerdir? Aneroksiya Tedavisi

Aneroksiya Nedir?

Aneroksiya genel olarak ergenlik döneminde olan gen kızlarda görülen psikolojiye bağlı olarak bireyin fizyolojik yapısını da etkileyen bir hastalıktır. Son yıllarda çok sık görünen bir hastalık olmakla birlikte aynı zamanda bir süre sonra genetik yatkınlığa dönüşen bir hastalık olmaktadır. Aneroksiya halk arasında yeme bozukluğu olarak bilinmektedir. Aneroksiya zayıf olma takıntısına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır ve bireyin bilinçsiz diyet yapmasından dolayı aşırı zayıflaması ile sonuçlanmaktadır. Aneroksiya tedavi altına alınmadığında ölüme neden olabilmektedir. Aneroksiya hastalığında bireyde sadece yeme bozukluğu görülmez. Aynı zamanda normalden çok daha az uyumak ancak buna rağmen çok aktif olmak gibi belirtiler de görülmektedir.

Aneroksiya Belirtileri Nelerdir?

  • Aşırı ve çabuk kilo kaybedilmesi
  • Her yiyeceğin kalorisine aşırı derece de dikkat edilmesi ve bunun takıntı haline getirilmesi
  • Bilinçsiz ve sağlığa zararlı diyet yapılması
  • Yemekten sonra bilinçli olarak kusmaya çalışılması
  • Aşırı zayıf olunmasına rağmen kendini kilolu görerek daha çok zayıflanmaya çalışılması
  • Bireyin kendini sürekli çevresindeki insanlar ile kıyaslayarak onlara göre aşırı kilolu olduğunu düşünmesi
  • Kilo alma korkusunun aşırı olması

gibi durumlardır. Bunlar ilk aşamada görülen belirtilerdir. Ancak hastalığın ilerlemesi ile bireyde biyolojik olarak da gözle görülür belirtiler olmaktadır. Aşırı derece de zayıflık da bu belirtilerdendir. Aneroksiyanın asıl nedeni psikolojik sorunlardır. Bu sorunlar da ilk olarak bireyin aşırı takıntılı bir ruh haline sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Aneroksiya son yıllarda en çok ölüme neden olan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çünkü son dönemlerde ergenlik döneminde olan genç kızlarda görülme olasılığı da gittikçe artmaktadır.

Aneroksiya Tedavisi

Aneroksiya hastalığında belirtilerin görülmesi durumunda mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekmektedir. Bireyin tedaviye başlayacağı süreçte bulunduğu duruma göre tedavi uygulanmaktadır. Eğer biyolojik olarak çok kötü durumda ise ilk olarak hastaneye yatırılarak fiziksel tedavisinin yapılması gerekmektedir. Tedavi sürecinde bireyin vücut kilosunun ve sağlığının normal düzeye ulaşması için gerekli işlemler yapılmaktadır. Biyolojik tedavi süreci ile birlikte aynı zamanda psikolojik tedavi de uygulanmalıdır. Birey sağlığına kavuşsa bile psikolojik destek alınmadığı sürece tekrar aynı sorunu yaşayabilir. Psikolojik tedavinin bireyin tamamen sağlığına kavuşana kadar devam etmesi gerekmektedir. Aneroksiya hastası olan bireylerin ailelerine de büyük sorumluluk düşmektedir. Bu süreçte aile de bireye nasıl yaklaşacağına dair mutlaka bir uzmandan fikir almalıdır. Aneroksiya hastası olan kişinin yanında aşırı zayıf olduğuna dair söylemler yapılmamalıdır. Bireye bu süreçte daha ılımlı yaklaşarak iyileşmesi için çaba gösterilmelidir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?