Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 5 Besin

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Güçlü bağışıklık sistemi birçok hastalığa yakalanma riskini azaltırken beslenme alışkanlıklarımızın da olumlu yönde değişmesini sağlamaktadır. Besinlerden aldığımız vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemimiz güçlenerek hastalıklara karşı kalkan oluşturmamızı sağlar. Özellikle çocukların bağışıklık sistemi zayıfladığı dönemlerde grip ve soğuk algınlığı riski artarak eğitimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm bu olumsuz durumları baz alarak bağışıklık sistemini güçlendiren 5 besini sizler için bir araya getirdik. İşte bağışıklık sistemi dostu 5 besin;

Sarımsak

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Sarımsak içerisinde alisin ve sülfürün maddelerini bulundurur ve bu maddeler vücudumuza dışarıdan gelecek hastalık riskini en aza indirir. Sarımsak çok eski zamanlarda antibiyotik olarak da kullanılan bir besindir. Aynı zamanda diş eti sağlığı için de önerilen sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir. Yemekleriniz de sarımsağa daha sık yer vererek hem kendinizin hem de ailenizin bu besin kaynağından faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Yeşil Çay

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Kullanım alanı oldukça geniş olan yeşil çayın faydası da bir o kadar geniştir. Göz altı morlukları ve metabolizmayı hızlandırması ile bilinen yeşil çay aynı zamanda bağışıklık sistemi dostudur. Vücuda enerji veren ve toksinlerden kurtulmanızı sağlayacak olan yeşil çay sayesinde güçlü bağışıklık sistemine kavuşabilirsiniz. Yeşil çayın bu özelliğinden yararlanmak için günde 1 fincan tüketmeniz yeterli olacaktır.

Balık

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Mevsiminde tüketilmesi önerilen balığın faydası saymakla bitmez. Unutkanlığa iyi gelen ve beslenme alışkanlığını olumlu yönde değiştirmek isteyenler için uzmanlar tarafından sıklıkla önerilen balık hafta 1 kez mutlaka tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi içerisinde barındırdığı vitamin ve minarelerden sizi faydalandıracak olan balığa çeşitlerine sofralarınızda daha sık yer vermelisiniz.

Ispanak

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

C vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olan ıspanak bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizde büyük rol oynamaktadır. Ispanağın bu özelliğinden faydalanmak tamamen sizin elinizde. Çocukların pek sevmediği bir yemek çeşidi olabilir ama bu durumu tersini çevirerek yemeklerinizde ıspanağa daha çok yer vermelisiniz.

Brokoli

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Brokoli bağışıklık sistemini güçlendirmede en etkili sebzelerin başında gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda sizi kalp rahatsızlıklarından koruyacaktır. Sindirim sisteminize de dost olacak brokoliye sofranızda yer açmalısınız.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Sorusunun cevabını bulduğumuz yazımız burada sonlanıyor. Sizde düşünce ve fikirleriniz yorumlarda belirtiniz. Sevgiyle kalın.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?