Bahar Alerjisi Nedir?Hastalıklara Neden Olabilir

Bahar alerjisi

Bahar alerjisi nedir? Aylarının gelmesi ile alerji sorunu olan kişilerin yaşam standartları düşmeye başlamıştır. Bahar döneminde polenlerin daha çok meydana çıkması ile alerjisi olan kişilerin vücutları bu duruma reaksiyon göstermeye başlar. Bahar alerjisi genel olarak halk arasında mevsimlik olarak düşünülür ve durum fazla hafife alınır. Ancak bahar alerjisi kontrol altına alınmadığında kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bahar alerjisinin neden olduğu sağlık sorunlarının başında astım hastalığı gelir. Bunun dışında zatürre gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Bahar Alerjisinin Belirtileri

Bahar alerjisinin belirtileri oldukça genel ve belirgindir. Genellikle baharın gelmesi ile bahar alerjisi olan kişilerin gözlerinde kaşınma, sürekli hapşırma, öksürme ya da nefes alıp vermede zorlanma görülür. Yüz bölgesinde grip belirtilerinde olduğu gibi kızarıklık ve burun tıkanıklığı da sık görülür. Bahar alerjisi en çok çocuklar için risk faktörü oluşturmaktadır. Aynı zamanda da genetik faktörler de bahar alerjisi görülme oranını arttırmaktadır.

Bahar Alerjisi İçin Alınabilecek Önlemler

Bahar alerjisi nedir? Bahar alerjisi nasıl korunmak gerekir? Bahar alerjisinden en az düzeyde etkilenmek için bir takım önlemler alınması gerekir. Bunların başında da hijyen gelir. Özellikle bulunan ortamın tozlu olmamasına çok dikkat edilmelidir. Bahar aylarında insanlar daha çok dışarı çıkmak ister. Ancak bahar alerjisi olan kişiler için bu çok zor bir durumdur. Açık havada fazla zaman geçirilmemesi özellikle ağaçların yani polenlerin yoğun olduğu yerlerde fazla durulmaması gerekir. Spor yapılması bir çok sağlık sorunu için çok önemlidir. Ancak bahar alerjisi olan kişilerin kesinlikle polenlerin yoğun olduğu açık alanlarda spor yapmaması gerekir. Dışarı çıkılacağı zaman daha çok akşam saatlerinin tercih edilmesi gerekir. Ayrıca bahar alerjisi olan kişilerin özellikle bahar mevsiminde parfüm gibi keskin kokulu maddelerden uzak durması gerekir. Bunlara dikkat edilmediği zaman bahar alerjisi genel olarak alerjik astım hastalığının başlamasına neden olabilir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?