Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı; mineral içeren kitlelerdir. Bu kitleler oldukça serttir ve böbrek kanallarında oluşur. Bu taşlar birçok neden bağlı olarak ortaya çıkabilir ve zamanla büyür. Bu büyüme kişinin bünyesine bağlı olarak da değişir. Kimi zaman kendiliğinden dışarı atılırken kimi zaman da bir müdahale gerekebilir.

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Böbrek taşı oluşumun en büyük nedeni genetik faktörlerdir. Yani ailede böbrek taşı öyküsü var ise bu genetik yatkınlığın devam etme olasılığı çok yüksektir. Ya da bir kişinin doğuştan gelen idrar yolu problemleri de taş oluşumunun en büyük nedenlerindendir. Bazı hastalıklarda taş oluşumunu büyük ölçüde arttırmaktadır.

Böbrekte Taş Oluşumunu Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Böbrekte taş oluşumu birçok neden bağlı olarak artış gösterebilir. Yani kişinin yaptığı ya da yapmadığı bazı faktörler bu oluşumu ciddi anlamda tetiklemektedir. Özellikle gün içerisinde içilmesi gereken suyun içilmemesi büyük bir soruna yol açabilir. Su böbrekler için oldukça önemlidir. Yeterli olmayan su içimi bu oluşumu ciddi anlamda tetikler. Aile öyküsünde böbrek taşı olan kişilerde taş oluşumu için bu genetik faktör oldukça önemli bir tetikleyicidir. Çok fazla hareket etmemek ve günün çoğunu hareketsiz geçirmek de taş oluşumunu tetikler. Genellikle masa başı iş yapanlar ve sürekli hareketsiz kalmak zorunda olan kişiler de böbrek taşı olma riski çok yüksektir. Bu kişilerin genetik özelliklerinde varsa bu risk daha da artar.

Başka Hangi Hastalıklar Böbrek Taşı Oluşumuna Neden Olur?

Böbrek taşı oluşumuna neden olan en önemli hastalık sürekli tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bazı böbrek hastalıkları da taş oluşumuna neden olabilmektedir. Ayrıca tiroid olan hastalar ve metabolizma sorunu olan kişilerde de genellikle böbrek taşı oluşmaktadır. Kronik pankreas hastalığı olan bir kişide büyük risk altındadır. Vücutta ürik asit artışına sebep olan gut hastalığı da böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlayan bir hastalıktır. Böbrek taşı oluşumuna neden olan bir diğer hastalık ise bağırsak iltihabıdır. Daha çok kronik bağırsak iltihapları buna neden olmaktadır.

müzeyyen

Read Previous

Çocuklar Neden Yaramazlık Yapar?

Read Next

Doğa Mucizesi Zencefil

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?