Çocuklarda Geniz Akıntısı

Çocuklarda Geniz Akıntısı 

Çocuklarda geniz akıntısı kış ayının gelmesiyle birlikte, çocukların günlük yaşantını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Kafa yapımızın burun içi kısmında sinüs denilen boşluklar yer alır. Çocuklarda sinüsler gelişme göstermemiş olsa bile doğuştan var olan yapıdadır. Sinüsler de ve burunda üretilen salgı havanın nemlendirilmesi adına kullanılır. Üretilen salgını bir kısmı da mukozalar üzerine akar ve burada ki bakterilerle savaşır.  

Mukoz akıntısı sıvı ve berrak bir yapıdadır ve normal şartlarda düşünüldüğünde çocukları rahatsız etmez. Bu durum çocuğun alerjik yapıda olması ile değişkenlik gösterir ve çocuklar da geniz akıntısı probleminin yaşanmasına neden olabilir. Özellikle kış aylarında havanın soğuk ve kuru olduğu zamanlar da mukoz akıntısı rengi ve yapısını kaybederek rahatsızlık vermeye başlar. Çocuklarda geniz akıntısı özellikle öksürük ile kendini belli etmeye başlar ve bu oldukça rahatsız edici bir durum haline gelir. Bu durumun için yapılması gereken yöntemlerin bilinmesi gerekmektedir. 

Geniz Akıntısı Tedavisinde Yapılması Gerekenler 

  • Çocuklarda geniz akıntısı problemiyle savaşmanın en önemli yolu dengeli ve sağlıklı beslenmekten geçer. 
  • Bağışıklık sistemine güçlendiren besinler tüketmek ve takviye olarak vitamin kullanmak çocuklarda geniz akıntısı problemiyle savaşmanın bir diğer yoludur. 
  • Çocukların elleri sık sık yıkanmalı ve hijyenik ortamlarda yaşamaları için çaba harcanmalıdır. 
  • Çocuklardan geniz akıntısı durumunu tetikleyen ve dikkat edilmesi gereken en önemli etken sigara kullanımıdır. Çocukların bulunduğu ortamlarda sigara içilmemelidir. 
  • Çocukların uydukları ortamların havalandırılması gerekmektedir ve mutlaka uygun nem oranının sağlanması gerekmektedir. 
  • Çocuklarda geniz akıntısı rahatsızlığı tedavi edilmezse ileride başka rahatsızlıklara da yol açabilmektedir. 
  • Alerjik yapıda çocuklar için mutlaka uygun tedavi yöntemlerine başvurmak gerekmektedir. 
  • Çocuklarda geniz akıntısı problemi için uygun koşullar sağlanacağı gibi mutlaka uzman bir doktordan yardım alınması gerekmektedir. 

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Mutfak Tasarımlarında Shabby Chic Modası

Read Next

Ergenlikte Cinsellik Süreci 

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?