Depresyon Deyip Geçmeyin!

Depresyon Deyip Geçmeyin!

Halk arasında genel olarak psikolojik sorun olarak bilinen ama sonuç olarak fiziksel sorunlara da neden olan depresyon mutsuzluğa ve umutsuzluğa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanın sebepsiz yere ya da bazı sebeplere bağlı olarak duyduğu üzüntü hali depresyona neden olabilir. Bu durum genellikle basite alınır. Ancak depresyon deyip geçmemek gerekir. Mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Depresyon insan hayatının her alanında düzeni bozan bir durumdur. Zaman zaman geçici olabilen bir durum olsa da bazen kalıcı psikolojik sorunlara neden olabilir. Hatta fiziksel sorunlara neden olma olasılığı da oldukça fazladır. Üzüntü insanda fiziksel hastalıkların önünü açan bir durumdur.

Depresyonun Nedenleri

Depresyon mevsim değişikliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Özellikle kadınlarda daha sık görülen ve en çok da kış mevsiminde görülen bir durumdur. Son dönemlerde de doğum sonrası görülme olasılığı da artmış durumdadır. Depresyonun bir çok nedeni vardır. En önemlisi insanın kendini çaresiz hissetmesidir. Hayatta karşılaştığı bazı durumlar karşısında umutsuzluğa kapılmasının da depresyon sürecinin başlamasında etkisi büyüktür. Depresyonun nedenleri arasında bireyin hayatında yaşadığı travmaya neden olabilecek kayıplardır. Hayatta başarısız olunması ve çaba gösterilmesine rağmen istenilen aşamaya gelinememesi de depresyona neden olmaktadır. Depresyon sürecinde etkili olan durumlardan biri de iş ve aile hayatı yani çevredir. Aile baskısı ve iş hayatının huzursuz olması da depresyona neden olmaktadır.

Depresyon Sürecinde Ne Yapılmalıdır?

Fiziksel bir sağlık sorununda ilaç tedavisi gibi süreçler daha net sonuçlanmaktadır. Ancak psikolojik sorunlar için bu durum çok farklıdır. Psikolojik hastalıkların iyileşme süreci daha zordur. Depresyon ciddiye alınması gereken bir durum olup mutlaka tedavi edilmelidir. İlerlemesi durumunda ömür boyu sürebilecek daha ağır sorunlarla mücadele edilmesi gerekebilir. Uzman desteği alınarak sürecin en kısa süre içerisinde atlatılması için çaba gösterilmelidir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Göz Teması Kurmanın Önemi

Read Next

Hepatit B Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?