Gırtlak Kanseri ve Evreleri

Gırtlak Kanseri Nedir?

Kanser türleri arasında görülme olasılığı en yüksek olan kanser türleri arasında gırtlak kanseri gelmektedir. Her kanser hastalığında olduğu gibi bu kanser türünde de aşırı sigara kullanılması hastalığın oluşum sebeplerindendir. Aşırı sigara tüketimi gırtlakta tümör oluşturarak kanser oluşumuna neden olmaktadır. Hastalık gırtlakta ses tellerine en yakın yerde oluşmakta ve bu nedenle ses kısıklığına sebep olmaktadır. Hastalığın diğer adı larenks kanseri olarak da bilinmektedir.

Gırtlak Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Hastalığın ilerleme aşamasına göre evreleri bulunmaktadır. 

Çok erken evre gırtlak kanseri

Hastalığın ilk aşamasıdır. Yani erken teşhisin yapıldığı aşamadır. Bu evre de hastalık teşhisi konulursa daha kolay tedavi altına alınabilmektedir. Tedavi süreci de rahatlıkla ilerlemektedir. Erken teşhis yapıldığı için kontrol altına alınmaktadır. Ameliyat ve radyoterapi gibi cerrahi müdahaleler ile hastalık iyileşme göstermektedir.

Erken evre gırtlak kanseri

Bu evre de hastalığın erken teşhis edildiği bir evredir. Ama bir önceki evreye göre biraz daha hastalığın ilerlediği aşamadır. Bu aşamada ameliyat gerekebilir. Ameliyat ile müdahale edilmesi gereken evrelerden biridir. Ameliyat ile gırtlağın bir kısmının alınması ve boğaza delik açılması gerekebilir. Ama yine de erken teşhis olduğu için sonrasında boğaza açılan delik kapatılabilmektedir. Yine hasta normal hayatına dönebilir ve hastalık kontrol altına alınabilir.

Geç evre gırtlak kanseri

Hastalığın ilk aşamalarında erken ve çok erken evrelerde ya radyoterapi ya da ameliyat yapılmaktadır. Ama bu evre de her ikisi de hastalığın durumuna göre yapılmaktadır. Yani sadece ameliyat yeterli gelmeyebilir. Ameliyat sonrası hastanın radyoterapi alması da gerekebilir. Bu iki işlem birlikte uygulandığında yine hasta iyileşme gösterebilir. Bazen de iyileşme gösterilmemesi durumunda ek ilaç tedavileri de uygulanması gerekebilir. 

Çok geç evre gırtlak kanseri

Hastalığın en son aşaması ve en ileri düzeye geldiği aşamadır. Yani en tehlikeli aşamadadır. Hatta bu evrede gırtlağın neredeyse tamamına kanser yayılmıştır. Vücudumuzda diğer organlara da yayılmaya başlamıştır. Hastalık ileri aşamada olsa dahi doğru tedavi ile hastalık kontrol altına alınabilir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Uğur Mumcu Kimdir ?

Read Next

Rhinoplasty Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?