Hepatit B Nedir?

Hepatit B Nedir?

Hepatit B bir virüs türüdür. Halk arasında sarılık hastalığı olarak bilinmektedir. Hepatit B bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerin vücuduna girdiğinde siroz gibi ölümcül seviyeye kadar ulaşabilen sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Hepatit B virüsü bulaşıcı bir hastalık türüdür. Karaciğer üzerinde enfeksiyona neden olan Hepatit B virüsü kronik bir hale dönüşebilir.

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B bulaşması zor olan bir hastalıktır. Ancak mutlaka önlem alınması gereken bir sağlık sorunudur. Bulaşma yolları;

  • İğne gibi enjeksiyon aletlerinin steril olmaması virüsü taşıyan birinde kullandıktan sonra başka birinde kullanılması
  • Diş fırçası gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı
  • Cinsel ilişki sırasında
  • Kan yoluyla

olmaktadır. Özellikle hastane çalışanlarının bu konuda çok bilinçli olması gerekmektedir. Günümüzde sağlık çalışanlarının hatası nedeni ile sağlıklı insanlara Hepatit B virüsü bulaşma oranı oldukça fazladır. Hepatit B virüsü olan kişiye dokunma ile virüs bulaşmaz. Ancak o kişinin tıraş bıçağı gibi üzerine kan bulaşabilecek özel eşyalarının kullanılması virüsün bulaşmasına neden olabilir.

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B belirtileri çok yaygın olan bir sorun değildir. Daha çok bireyin yüz ve göz renginde oluşan sarı tondan kendini belli eder. Göz içerisinde bulunan beyaz kısımda görülen sarı renk belirtilerin en önemlisidir. Aynı zamanda idrarın koyulaşması da yine Hepatit B virüsü belirtileri arasındadır. Bu durumu iştahsızlık ve yorgunluk takip eder.

Hepatit B Tedavi Süreci

Hepatit B tedavi süreci çok zorlu bir süreç değildir. Sağlıklı beslenme ve dinlenme ile virüs vücuttan atılabilir. Ancak bu enfeksiyonun vücuda girdiği ilk aşama için geçerlidir. Hepatit B ile ilgili mutlaka uzman desteği alınmalı ve düzenli olarak kontrole gidilmesi gereklidir. Kan değerlerinin sürekli takip edilmesi ve virüsü vücuttan atacak ilaçların kullanımının düzenli alınması gereklidir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?