Her Derde Deva Dağ Çileği

Her Derde Deva Dağ Çileği 

Halk arasında yaban çileği olarak bilinen dağ çileği, çilek türünden gelen bir besin kaynağıdır. Faydası saymakla bitmeyen dağ çileğini normal çilekten ayıran en önemli özelliklerden biri de kurutularak da tüketile bilmesidir. Yapısı normale çileğe göre daha küçük boyuta sahip olan dağ çileği tat olarak da normal çilekten ayrılmaktadır. Her yıl eylül ayında çiçek veren ağacı uzun yeşil yapraklara sahip görkemli bir yapıya sahip. Olgunlaştığı zamanlarda taze şekilde tüketilmesi önerilen dağ çileği kurutularak da tüketilen nadide besinler arasında yer almaktadır.  

Dağ çileğini kurutarak tüketmek oldukça basit bir işlem. Taze toplanan dağ çileklerini yıkayarak kurutun ve bir tepsi içerisine yerleştirin. Tepsi içerisine yerleştirilen dağ çileklerini güneş gören bir yere koyarak kurumasını bekleyin. 

Dağ Çileğinin Faydaları Nelerdir? 

  • Dağ çileği içerisinde bulanan vitaminler ile yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir. Özellikle kurutulmuş dağ çileğinin tüketmeyi öneren uzmanlar yaşlanmaya karşı inanılmaz etkileri olduğunu söylemektedirler. 
  • Sindirim problemi yaşayanların bir avuç kurutulmuş dağ çileği tüketmeleri önerilmektedir. 
  • Kanseri önleyici özelliği ile dikkat çeken dağ çileği, içerisinde bulunan besin değerleri ile dışarıdan gelecek tüm etkenlere karşı savaş verir. Özellikle kurutulmuş olarak tüketilmesi önerilir. 
  • Düzenli tüketildiği takdirde ağız yaralarının tedavisinde kullanılan dağ çileği aynı zamanda virüslere karşı da oldukça etkilidir. 
  • Tam bir kalp dostu olan dağ çileği damar tıkanıklığını önlemektedir. 
  • Romatizma ağrılarını hafifleten dağ çileği bunun yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirmesi ile bilinmektedir. 
  • Sindirim sistemini düzenleyen dağ çileği bu etkisi ile bağırsak temizleyici olarak da anılmaktadır. 
  • Uzmanlar aşırı tüketimi önermemektedirler. Düzenli tüketmek da yarar vardır aşırı tüketildiğinde alkol etkisi yaratmaktadır. 
  • Çok etkili idrar söktürücü olan dağ çileği aynı zamanda sinir sistemini de düzenlemektedir. 

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Antalya’ da Kamp Yapılabilecek Doğa Harikası Yerler

Read Next

Gelinlik Modellerinde 2019 Trendleri

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?