Horlama Nedir?

Horlama Nedir?

Horlama, üst solunum yollarında oluşan tıkanıklık sonucu hava geçmesine yardımcı olan yolların tıkanması ile oluşan bir sorundur. Bu tıkanıklık bazen bademciğin uyku esnasında gevşeyerek hava yollarını tıkaması bazen de küçük dilin hava yollarını tıkaması ile oluşmaktadır. Bu durumların sonucunda da uyku esnasında ağızdan rahatsız edici sesler çıkmasına sebep olmaktadır. Bütün bu durumların oluşması da sonuç olarak solunum yollarının daraldığını veya tıkanma seviyesine geldiğini göstermektedir. Horlamagünümüzde o kadar yaygın bir sorundur ki her iki insandan birinde görülmektedir. Toplum içinde genel olarak kadınlara oranla erkeklerde daha sık görüldüğü bilinmektedir. Çocuklarda çok sık olmamakla birlikte çocuklarda horlama sorunu olması farklı hastalıklarında belirtisi olabilir.

Horlama Nedenleri Nelerdir?
Kişinin aşırı kilolu olması hava yollarını daraltmakta ve bunun sonucunda da horlamaya sebep olmaktadır.
Yaş ilerlemesi de horlama sorunlarının en önemli nedenlerindendir. Ama yine de horlama tek başına oluşmaz. Yaşlılarda horlama görülmesinin altında da nefes darlığı geniz eti gibi bazı sorunların habercisi olabilir.
Burun tıkanıklığı, sinüzit gibi bazı enfeksiyona sebep olabilecek hastalıklarda horlamasorununa neden olabilmektedir. 
Dilin normalden büyük olması da geniz kısmını tıkayabilmekte ve bu da horlamasorununa sebep olabilmektedir.
Alerjik bünyesi olan kişilerde de yine horlama sorunu çok sık görülmektedir. Çünkü bu kişilerde genellikle sürekli burun ve geniz tıkanıklığı görülmektedir. Buna bağlı olarak da uyku esnasında horlama sorunu yaşayabilmektedirler.
Horlama sorununun belli başlı nedenleri bunlardır. Ama bunun dışında farklı nedenler de olabilmektedir. Toplum tarafından çok önemsenmeyen bir sorundur. Ancak horlama farklı sorunların belirtileri olabileceğinden tehlikeli bir hal alabilir. Uyku esnasında nefesinizin kesilmesine neden olabilir. Horlama sorunu yaşayan kişiler psikolojik olarak da sorun yaşayabilir. Çünkü sürekli uykuda yanlarındaki bireyleri rahatsız ettiklerini düşünürler. Bu sorunların önüne geçilmesi için mutlaka hekime başvurulmalıdır. Horlama sorunu kontrol altına alınmalıdır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Yüz Felci Nedir?

Read Next

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?