Kafein Sağlığı Nasıl Etkiler?

Kafein sağlığı nasıl etkiler? Kafein etkileri nelerdir? Kafeinin metabolizmaya etkileri nelerdir? Kafein yararları nelerdir? Gibi sorular sizlerin aklında dolaşıyor ve bu durumu merak ediyorsunuz değil mi? Hadi şimdi öğrenme vakti.

Kafein sağlığı nasıl etkiler?

Modern zamanda insanlar yoğun iş temposu içinde yorgunluk ve enerjisizlik sebebi ile kafein kullanımını arttırıyor. Kafein kullanımı esnasında abartmamak önemlidir. Kafein fazla tüketildiğinde sağlığa zararlı bir noktaya gitmektedir.

Kafein Sağlığı Nasıl Etkiler?

Kafein erkeklere oranla kadınlar üzerinde daha etkilidir. Her sabah uyandığınızda tüketeceğiniz bir bardak kahve olası hastalıklara karşı vücudunuzda direnç oluşturacaktır. Kafein demek antioksidan demektir. Bu da yaşlanma karşıtıdır. Dokuları koruyabilir ve onarımını sağlayabilir.

Kafein tüketiminin Parkinson hastalığına karşı önlem sağlayabildiğine dair araştırmalar mevcuttur. Yorgunluğun ve uyanık kalmanın anahtarı olarak gördüğümüz kahve aslında dozunda kullanıldığında bizim için önlem sağlayan bir durumu vardır.

Kafein karaciğerde oluşan yağlanmaları da önlediği yapılan araştırmalar ile gözlemlenmiştir.

Kafein etkileri nelerdir?

Kafein Hangi Gıdalarda Bulunur?

Kahve başta olmak üzere çay, sodalar, çikolatalar ve bazı asitli içecekler içinde kafein bulunmaktadır. Soğuk algınlığı ilaçları içerisinde, baş ağrısı ilaçları içerisinde ve diyet ilaçları içerisinde kafein bulunmaktadır. Kafeinin en yoğun elde edildiği filtre kahve

1 fincan kahve içerisinde 100-200 mg kafein bulunur.

1 fincan çay içerisinde 40-120 mg kafein bulunur.

1 kutu kola içerisinde 35-70 mg kafein bulunur.

1 kutu enerji içeceği içerisinde 70-90 mg kafein bulunur.

50 gram çikolata içerisinde 10-35 mg kafein bulunur.

1 fincan Türk kahvesi içerisinde 60-70 mg kafein bulunur.

Kafein Kullanım Seviyesi

Bu nokta dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Özellikle hamile kadınların kafeinden uzak durması tavsiye edilir. Bu olası bebeğe zarar verebilmesini önlemek içindir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi kahvenin de fazlası zararlıdır. Günde tavsiye edilen maksimum 2 fincan kahve içme miktarıdır. Bu miktarın üzerine çıkılması durumunda zararları gözlemlenebilir.

Bunlar dışında kalp hastalıkları bulunanlar, ritim bozuklukları olanlar ve tansiyon sorunları yaşayanların kafein kullanımından uzak durması tavsiye edilir.

Kafein sağlığı nasıl etkiler? sorunun cevabını bulmaya çalıştık. Sizleri bu konuda dikkatli tüketim sağlamayı tavsiye ederiz. Sevgiyle kalın.

Yazar: ugur

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?