Katarakt Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Katarakt Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Katarakt rahatsızlığı için doktor muayenesi şarttır. Bunun için kişiler bazı testlerden geçerek gözün genel durumu ve katarakt rahatsızlığı mevcut ise bu rahatsızlığın durumu saptanır. Bunun için gereken testler şu şekildedir;

  • Görme keskinliği testi
  • Gözbebeği büyütülmesi
  • Biyomikroskopik muayene
  • Katarakt ameliyatı öncesinde yapılması gereken ölçümler

Katarakt teşhisi konan hasta için ameliyat öncesi gözün eskisi gibi görmesine yarayacak lensin büyüklüğü hesaplanır. Bu ameliyat için oldukça önemli bir adımdır.

Kataraktın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt rahatsızlığı mutlaka cerrahi bir müdahale ile tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Katarakt rahatsızlığının ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Ameliyata alınan kişilerin saydamlığını yitirdiği lensi alınır ve yerine bir mercek yerleştirerek kişinin daha iyi görmesi sağlanır. Katarakt ameliyatı için kişinin muayeneden geçmesi alınacak ve yapılacak cerrahi işlem için oldukça önemlidir. Kişinin görme düzeyi günlük aktivitelerini yerine getirmede ki durumuna göre belirlenir ve buna göre bir cerrahi operasyon yapılır.

İlaçla tedavi ya da göz damlası gibi yöntemler katarakt tedavisi için başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlamaz. Katarakt rahatsızlığı oluşan hastaların eskisi gibi sağlıklı bir göze kavuşabilmeleri için ameliyat ile hasarlı lensin alınması ve yerine yapay bir merceğin yerleştirilmesi şarttır. Kataraktın tedavi yöntemi ameliyat olmakla beraber ne zaman ameliyat gerekli sorusu ise tamamen doktor muayenesinden sonra kararlaştırılıp alınacak bir karardır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?