Meme Biyopsisi Nedir?

Meme Biyopsisi Nedir? 

Meme biyopsisi meme hücresinden örnek alınarak laboratuvar ortamında incelenme işlemidir. Meme hücre bu uygulama ile alınarak hücre içerisinde hastalık olup olmadığı incelenir. Biyopsi yapılarak hücre içerisinde kanser olup olmadığı saptanır. Bu yöntem hücre içerisinde kanser olduğunu belirlemek için başvurulan en etkili yöntem olarak bilinmektedir. 

Meme biyopsisi hastane ortamında yapılan bir işlemdir. İşlem sırasında herhangi bir acı duyulmamaktadır. Yaklaşık olarak 15 dakika süren meme biyopsisi uygulaması lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. İşlem sırasında kişi uyanık olur fakat herhangi bir acı hissetmez ve aynı gün eve gidebilir. Meme biyopsisi günümüzde artı kanserli dokunun büyüme hızını ve hangi organlara zarar verebileceği ön tanısı koyulabilen bir işlemdir. Bu uygulama ile tümörün büyüklüğü ve hangi tedavi yönteminin uygun olduğu saptanmaktadır. 

Sık Uygulanan Meme Biyopsileri Nelerdir? 

  • İnce İğne Biyopsisi: Kısa süren bir işlemdir ve ince uçlu bir iğneden yardım alınarak yapılmaktadır. İnce uçlu iğne memeye batırılarak hücre ve sıvı örneği alınmaktadır. 
  • Kalın İğne Biyopsisi: Bu uygulamada ince iğne biyopsisi gibi uygulanır ve meme içerisinden hücre ve sıvı örneği alınır. İşlem lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. İşlem sırasında ağrı ve sızı hissedilmemektedir. İşlem birkaç dakika içerisinde uygulanarak hasta aynı gün taburcu edilir. Kimi uzmanlar direk bu uygulamayı devreye sokmaktadır. Meme biyopsisi konusunda etkili bir yöntemdir. 
  • Vakumlu Biyopsi: Vakum cihazı ile memeden doku örneği alınması işlemidir. Bu uygulama meme üzerinde bir iz bırakır fakat dikiş gerektirmemektedir. Meme biyopsisi konusunda etkili bir yöntem olarak görülmektedir. 
  • Cerrahi Biyopsi: Cerrahi biyopsi ile hücre ve doku tamamen alınmaktadır. Alınan doku laboratuvar ortamında incelenmektedir. İğneli biyopsiden yeterli veri alınamadığında uygulanan bir yöntemdir.  

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Dijital Çağda Anne Baba Olmak

Read Next

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?