Meme Kanseri Belirtileri, Tanısı, Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri erken tanı

Meme kanseri teşhisi

Meme kanseri, dünyada her yıl 1 milyon 700 binden fazla kadını etkiliyor. Ülkemizde de durum çok farklı değil, zira her 8 kadından biri Hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanabiliyor.

Meme kanseri

Meme kanseri hiçbir kadının aklına bile getirmek istemediği bir sağlık sorunu. Birçok kadında Bu nedenle belirtileri gözden kaçabiliyor. Aslında meme kanseri bazı sinyaller vererek geliyor. Bunları göz ardı etmek ise hayatı tehlikeye atmak dışında başka bir işe yaramıyor. Tüm kanser türlerine bağlı ölümler arasında meme kanserine bağlı ölümlerin akciğer kanserinden hemen sonra geldiği tespit edilmiştir. Erken tanı ve tedavi yöntemleri hayat kurtarmaktadır. Meme kanserinin erken tanısı için rutin kontroller asla ihmal edilmemelidir. Ayrıca erken tanı için 20 yaşından sonra her kadın ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapabilmelidir. Böylelikle meme kanseri ileri aşamalara ulaşmadan fark edilebiliyor.

ERKEN TANI İÇİN SIRASIYLA YAPILMASI GEREKENLER

Meme kanseri erken tanı

MEMEDE KİTLE VARLIĞI

Meme kanserinin en büyük sinyali memede veya koltukaltında ele kitle gelmesi. kanserli kitleler, diğer şişliklerden sert yapılı, düzensiz kenarlı ve pürtüklü düzeyi ile ayırt edilebiliyor. Bunun için en etkili yöntem ise, yatağa uzanarak elle muayenenin gerçekleştirilmesidir. Bir elinizi başınızın altına yerleştirin ardından öteki elinizin işaret ve orta parmağa ile diğer göğsünüze dokunun. Aynı işlemi diğer taraf için de yapın. Meme başından çevresine doğru dairesel hareketler uygulayın ardından koltukaltlarına da aynı işlemi tekrarlayın.

MEME BAŞI AKINTISI

Sıkmadınız halde, tek memeden veya tek kanaldan kanlı ya da şeffaf renkli akıntılar geliyorsa nedeninin mutlaka araştırılması gerekiyor. Bu tür meme başı akıntılarına, meme kanseri veya meme kanseri riskini artıran bir lezyon olan ‘intraduktal papillom’ neden oluyor.

MEME BAŞINDAKİ ŞEKİL BOZUKLUKLARI

Aynanın karşısına geçip kendinizi incelediğinizde meme bağışlarınız da içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu fark ediyorsanız, hemen bir doktora görünmeniz de fayda var.

MEME BAŞI DERİSİNDE DEĞİŞİKLİKLER

Aynı şekilde aynanın karşısında kendinize bakarken meme başı derisinde soyulma ve kabuklanma gibi belirtiler gördüyseniz, bunların da bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

MEMEDE BÜYÜME YA DA ŞEKİL BOZUKLUĞU

Memede büyüme ya da şekil bozukluğunu en iyi aynanın karşısına geçerek görebilirsiniz. Ellerinizi belinize koyun ve bakın bakalım her iki memenin simetrik mi memelerde bir büyüme var mı?

MEME CİLDİNDE YARA VEYA KIZARIKLIK

Eğer bir yere çarpıp yaralanmadıysanız, meme cildinde aniden ortaya çıkan kızarıklık ve yaralar ciddiye alınması gereken belirtiler in başında geliyor.

MEMEDE ÖDEM ŞİŞLİK VE İÇE DOĞRU ÇEKİNTİ

Elbette her ödem ve şişlik, meme kanserinin belirtisi değildir. Bunlar regl ve hamilelik dönemlerinde de kadınların sıkça yaşadıkları sıkıntıların başında geliyor. Meme cildinde içe doğru çekintiler, portakal kabuğu gibi pürüzlü bir görünüm eşlik ediyorsa hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

ELLE MEME MUAYENESİNİN ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN

Meme kanseri muayene

Meme kanseri belirtileri için Mamografi ve ultrasonografi tarama yöntemleri sayesinde meme kanseri erken teşhis ediliyor ve kişiye özel yaklaşımlar sayesinde tedavideki başarı oranları artıyor. Kadınların özellikle 40 yaşından sonra tarama periyotlarını sıklaştırmaları gerekmektedir. Erken tanı için elle muayenenin alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir.

Meme kanserinde, erken tanı her zaman hayat kurtarır. 20 yaşından sonra her kadın ayda bir kez kendini kontrol etmeli ve bu alışkanlık her genç kadına kazandırılmalıdır. Kendi vücudunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Erken tanı ve teşhis için kendinizin doktoru önce sizsiniz.

0 Reviews

Write a Review

çilo

Read Previous

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Read Next

Oscar Ödül Töreni Kazananlar 2019

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?