Metobolik Sendrom Nedir?

Metobolik Sendrom Nedir? 

Metobolik sendrom grip ve soğuk algınlığı gibi sık görülen bir hastalıktır. Soğuk algınlığı kadar dikkat çekmese de oldukça yaygın bir hastalık olduğunu söyleyen uzmanlar metobolik sendromun tek bir faktör olarak ortaya çıkmadığını söylemektedirler. Tek başına bir hastalık olarak görülmese de beraberinde kan damarı ve kalp hastalıkları riskleri taşımaktadır.  Bu riskler birçok ciddi hastalığa da zemin hazırlamaktadır. 

Metobolik sendrom kendi başına bir hastalık olarak görülmez. Çevresel birçok faktörün bir arada bulunması ile oluşur. Karın bölgesinde görülen yağlanma, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri gibi birçok faktörün bir araya gelmesidir. Tüm bu faktörler birleşerek metobolik sendroma yol açar ve önlem alınmazsa ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verir. 

Metobolik Sendrom için Riskli Görülen Faktörler  

  • İnsülin Direnci: İnsülin vücudumuza giren şekerin enerjiye dönüşmesini sağlayan bir hormondur. İnsülin direnci yaşayan bireyler insülin etkisi giderek azalır ve vücut yüksek gilokuz ile başa çıkabilmek adına daha fazla insülin üretir. Tüm bunların sonucunda yüksek glikoz, yüksek insülin ve bu hormonun oluşmasını sağlayan hücrelerde azalma görülür. Bu duruma özellikle karın bölgesinde fazla yağlanma görülen kişilerde daha sık rastlanır. 
  • Obezite: Günümüzde obezite rahatsızlığında hatırı sayılır bir artış saptanmıştır. Bununla birlikte metobolik sendromda da artış yaşanmaktadır. Özellikle karın bölgesin de aşırı yağlanma görülen obeziteler de bu durumu rastlanır. 
  • Sağlıksız Yaşam Tarzı: İşlenmiş gıdalardan oluşan sağlıksız diyetler yapmak ve fiziksel aktiviteleri azaltmak metobolik sendroma neden olan faktörler arasındadır.   
  • Yanlış Alışkanlıklar: Günlük yaşantınızı olumsuz etkileyen alışkanlıklardan kurtulmak metobolik sendroma yakalanma riskini azaltmaktadır. Metobolik sendromu önlemenin en önemli yolu yanlış alışkanlıkları bırakmaktan geçmektedir. 

Metobolik sendromu önlemek için mutlaka yaşan tarzının değiştirilmesi gerekmektedir. Kaliteli bir yaşam tarzı oluşturarak ilk önlem alınmış olunur. Düzenli egzersiz yaparak sağlıklı beslenilmelidir. Mutlaka uzman bir doktora kontrole gidilmeli ve daha bilinçli önlemler için bilgi alınmalıdır.  

Yazar: Derya

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?