Mükemmel Uykunun 7 Sırrı

Mükemmel Uykunun 7 Sırrı 

Uykusuzluk problemi günümüzde oldukça yaygın hale gelmiş ve birçok hastalığın habercisi olarak nitelendirilen bir durumdur. Yeterli uyku alınmadığında obezite den diyabet rahatsızlığına kadar birçok rahatsızlığa zemin hazırlanıyor. Bu konuda araştırmalarına devam eden Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi, uykunun yeterli olması adına çözüm üretmektedirler. İşte NASA’dan alınan verilere göre mükemmel uykunun sırları; 

  • Aynı saatte uyumak; uyku problemi ile savaşmanın en etkili yolu aynı saatte uyumak ve düzenli bir şekilde aynı saatte uyanmak. Bu şekilde uyku düzeni oluşturulmuş olacak ve belli bir ritim halinde devam edebilecek. 
  • Uykudan önce egzersiz yapmak ve yemek yemekten kaçınmak; yatağa girer girmez uykuya dalmak pek de mümkün olmuyor. Bunun çözümü uykuya dalmadan önce yapılan aktivitelerde değişikliğe gitmek. Bu yüzden akşamları spor yapmak vücudu ısıtarak sizleri rahat bir uykuya davet ediyor. Uykudan dalmadan önce yaklaşık yarım saatini egzersize ayıranların daha rahat bir uyku çektikleri kanıtlanmıştır. Aynı şekilde akşamları ağır besinler tüketmek rahat uykunun önüne geçiyor. Bu yüzden akşamları kısa bir egzersiz ile hafif gıdaları tükettiğinizde daha rahat bir uyku çekeceksiniz. 
  • Elektronik cihaz kullanımı; gelişen teknoloji ile birlikte günlük yaşantıda maalesef ki fazla radyasyona maruz kalıyoruz. Günlük yaşantının getirdiği bu durum aynı oranda uykuyu da olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden gece yatmadan 2 saat önce elektronik cihazların kullanımına son verilmelidir. 
  • Doğru ışık seçimi; uzmanlar sarı ve turuncu renkler de lambalar kullanmanın uykuya dalma sürecini ve rahat uyku sürecini olumsuz etkilemediğini söylemektedirler.  
  • Uyumak için doğru ortamı oluşturmak; uyuduğunuz odanın mutlaka her gün havalanması gerekmektedir. Fazla ışığa maruz kalınmaması için uyku maskesi kullanılması da önerilmektedir. 
  • Birkaç teknik ile daha rahat uyku; aşırı stres ve yorgunluk beraberinde uyku problemi yaşanmasını getirir. Stres ve kaygı içerisinde olan bireyler ne yazık ki bu problemle daha sık savaşırlar. Birkaç nefes tekniği ile bu durumu atlatmak mümkün. Bunun için; 5’ e kadar sayın ve nefes alın, daha sonra nefesinizi 5 saniye tutun. Nefesini vermeye başladığınız da tekrar 5’e kadar sayın ve bu tekniğe birkaç defa tekrarlayın. 
  • Kafein tüketimi; az uyku ile tüm gün stresli bir ortamda çalışmak zorunda olan bireylere 2 fincan kahve tüketmeleri önerilmektedir. 

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Hepatit B Nedir?

Read Next

Mülakatta Başarılı Olmanın Sırları

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?