Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Günümüzde her geçen gün yeni yeni psikolojik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de narsistik kişilik bozukluğudur. Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler halk arasında genellikle bencil olarak nitelendirilen bireylere benzemektedir. Günlük hayatımızda yaşadığımız bazı durumlarda genellikle karşı taraftan empati kurmasını bekleriz. Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kişiler empati kuramazlar. Sadece kendi isteklerine karşı duyarlı olup başkalarının fikirlerine ve isteklerine önem vermezler. Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler genellikle kendini ön plana çıkarmaya çalışmaktadır. Bunu yaparken de etrafındaki insanları görmezden gelerek hareket etmektedir. Bu durumun aşırı derece de görülen kişiler de narsistik kişilik bozukluğu olabilmektedir. 

Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri

  • Bireyin kendini çevresinde ki insanlardan daha kıdemli görmesi
  • Bireyin sürekli başkaları tarafından takdir edilmek istemesi 
  • Bireyin her alanda ve her konuda egemenliğin kendinde olmasını istemesi
  • Bireyin çevresinde ki insanların ihtiyaçlarını önemsememesi gibi durumlar narsistik kişilik bozukluğunun belirtilerindir. Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler genellikle kendini çok üstün ve değerli gibi gösterse de aslında bilinçaltında yatan bir değersizlik hissi vardır. Bu değersizlik hissini bastırmak için de her zaman kendilerini ön plana atarak çevresindeki insanları küçük görürler. 

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Tedavisi

Narsistik kişilik bozukluğu mutlaka tedavi altına alınması gereken bir durumdur. Tedavi altına alınmadığı sürece bireyin içinde bulunduğu üstünlük duygusu çevresi ile olan iletişimini olumsuz etkilemektedir. Toplum içerisinde birey küstah olarak nitelendirildiğinden insanlar genellikle aynı ortamda bulunmak istemezler. Narsistik kişilik bozukluğu olan bireyler genellikle yanlış yapmadıklarını düşünen bireyler olduğu için tedaviyi genellikle kabul etmezler. Narsistik kişilik bozukluğu olan bireyler mutlaka tedaviye ikna edilmelidir. Öncelikle psikoterapi ile tedaviye başlanabilir. Sorun ileri aşamalarda ise doktor kontrolünde ilaç tedavisi de başlatılabilir. 

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Mutluluk Öğrenilebilir mi?

Read Next

Melisa Bitkisi

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?