Panik Atak Geçiren Birine Yardım Etmenin 5 Yolu

Panik atak geçiren birine yardım etmenin yolu

Panik Atak Geçiren Birine Yardım Etmenin 5 Yolu

Panik atak geçiren birine yardım etmenin yolu nedir? Çevrenizde bu rahatsızlığından şikayetçi olan birini tanıyorsanız ona yardım edebilmeniz için öncelikle bu konuda fikir sahibi olmanız gerekir. Nefes alıp vermede güçlük çeken ve kalp çarpıntısı yaşayan kişiye el uzatabilir ve bu durumu atlatabilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz. Panik atak geçiren kişiler bu durumu 5 ile 30 dakika gibi sürelerde yaşarlar ve bazı belirtiler dahilinde bu rahatsızlığı geçirirler. Bu durumla karşı karşıya kaldığınız zaman nasıl davranmanız gerektiğini ve ona yardımcı olmanızı sağlayacak bazı önerileri bir araya getirdik. Gelin hep birlikte bunlara göz atalım.

Soğuk Kanlı Olun

Panik atak geçiren birisi yanında sakin ve soğuk kanlı olan birini hissettiğini bu durumu daha çok atlatabilmektedir. Sakin kalarak soğuk kanlı bir tavır sergilemeniz panik atak geçiren hastanın da sakinleşmesini sağlar ve başka hiçbir müdahalede bulunmanıza gerek kalmayarak sakinliğinizi ona yansıtmanızı sağlarsınız.

Güven Verin

Panik atak sırasında kişi kendini savunmasız hisseder ve bu durumda size düşen en büyük görevlerden biri ona güvende olduğunu hissettirmek olmalıdır. Ona tehlikeli bir halde olmadığını hissettirin ve soğukkanlı bir şekilde davranarak aslında bu durumun geçici olduğunu yansıtın.

İlginizi Hissettirin

Bu durumun geçici olduğunu yansıtın fakat yaşamış olduğu durumun ciddiyetinin de farkına vardığınızı hissetmeli. Bu şekilde onu önemsediğinizi ve o an yanında olduğunu bilerek bu durumu en az stresle atlatmasını sağlayacaksınız. Durumu hafife almadan ve ilgili şekilde davrandığınızda kendini güvende hissedecektir.

Panik Atak Geçiren Birine Yardım Etmenin 5 Yolu

Egzersiz Yaptırın

Nefes egzersizi yapmasını sağlamalısın. Panik atak geçiren birisi nefes alıp vermede güçlük çeker. Yavaş ve derin nefes alışverişini kolaylaştırın ve ilgilenin. Ellerinizi sağa sola hareket ettirin ve gözleri ile takip edip edemediğini kontrol edin. Bu şekilde sizle azda olsa iletişim halinde kalacaktır.

Konuşmaya Çalışın

Panik atak geçiren birine yardım etmenin yolu Panik atak sonrası daha yorgun düşen kişi için yapabileceğimiz en mantıklı ve doğru hareket onunla konuşarak rahatlamasına yardımcı olmanız olacaktır. Bir bardak su ister misin? Gibi sorular sorabilir ve onu konuşturabilirsiniz. Bu şekilde neye ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz.

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Evlilikte Uyum Nasıl Yakalanır?

Read Next

Ömer Hayyam Kimdir? Ömer Hayyam Nerelidir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?