Polikistik Over Sendromu

polikistik over sendromu nedir

Polikistik Over Sendromu, üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hastalıklardan olan, yumurtlayamama sorunu ve kısırlığın yanı sıra tedavi edilmediğinde kalpten hipertansiyona kadar birçok hastalığın oluşumuna yol açar. PKOS belirtilerine karşı uyanık olmak erken tedavi şansı yaratıyor, aksi durumda geç kalan tedavi sağlığı tehdit edebiliyor.

Polikistik Over Sendromu

 Yumurtalıklarda oluşan küçük iyi huylu kistler ile kendini gösteren Polikistik Over Sendromu(PKOS) Kadınlarda adet düzensizliği ile birlikte tüylenme kilo alma ve sivilcelenmeyede neden oluyor. Tüm bu şikâyetler psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor.

  Adet düzensizliği, ergenlik döneminde normal karşılanabilir bir sorundur. Her adet düzensizliği bir hastalığın nedeni olarak kabul edilemez. Ultrason görüntüleri de her zaman ayırıcı tanı konulmasında netlik kazanmıyor. Bu nedenle adet düzensizliği görülen ergenlik dönemindeki kızlara, kan testleri de yapılarak polikistik over olup olmadığı araştırılmalıdır. Polikistik Over Sendromu, doğurganlık döneminde görülen endokrin bir hastalıktır. 13 ile 19 yaşlarında kıllanma artışı ve akne problemi ile kendini belli eder. Bu durumu adet gecikmeleri yani adet düzensizliği takip eder.

Ultrason muayenelerinde yumurtalık boyutlarının arttığı ve 2-9 mm arasında çokça foliküllerin olduğu görülür. Yumurtalıkların bir tanesinde görülse bile tanı için yeterli değildir. Polikistik Over Sendromu, adet düzensizliğine neden oluyorsa öncelikle bu sorunun ortadan kalkması için gerekli tedaviye başlanmalıdır. Yumurtlama uyarıcı tedavi ise ancak hasta çocuk sahibi olmak istediği takdirde uygulanmalıdır. Hastalığın kontrol altına alınmaması ya da tedavisinin tamamlanmaması uzun dönemde önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Polikistik Over Sendromu, tedavi edilmediğinde hastaların %50 sinde İnsülin direnci,% 8’indeTip 2 diyabet, kıllanma artışı, akne, obezite ve kalp damar hastalıkları görülme riski vardır.

PKOS Belirtileri

1-Ergenlik döneminde, 1 ya da 2 adet dönemi sonrası adet görememe.

2-Adet düzensizlikleri

3-Olağan dışı kanama

4-Vücutta fazla kıllanma

5-Yüzde ve sırtta aşırı sivilcelenme

6-Cilt dokusunda değişiklik

7-El üstünde lekelenmeler

8-Hamile kalmada zorluk ya da kısırlık

9-Kilo alma

10-Aşırı saç dökülmesi

11-Ses kalınlaşması

12-Göğüs ölçüsünde değişiklikler

Polikistik Over Sendromu

Tedavide Hormon Dengesi Düzenlenmeli

 Tedavi, hastanın yaşı ve isteğine göre değişebilir. Öncelikle kilo kontrolü sağlanmalı, kilo kaybı ile düzenli adet görme oranı yükseltilmelidir. Çocuk sahibi olmak istemeyen hastalarda amaç, hastanın hormonsal dengesini düzenlemek ve düzenli adet görmeyi sağlamaktır. Bunun için doğum kontrol hapları veya progesteron içeren hormonsal tedaviler uygulanabilir. PKOS olan hastalarda gebe kalabilir. Ancak, gerektiğinde kilo kontrolü, insülin direncini kıran ilaçlar, yumurta geliştirici ve yumurtlamayı uyaran ilaç tedavileri ile gebelikte başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Her şey önce kendinizi ve vücudunuzu tanımakla başlıyor sonrası bilinçli ve sağlıklı yaşamakla devam ediyor…

0 Reviews

Write a Review

çilo

Read Previous

Enfes Biber Dolması Nasıl Yapılır?

Read Next

Melih Cevdet Anday Kimdir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?