Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ramazan ayında nasıl beslenmek gerekir

Ramazan ayında beslenme nasıl olmalıdır? Yaklaşan ramazan ayı için beslenme nasıl olRamazan ayında normal beslenme alışkanlıkları farklılaşır ve uzun süre aç kalarak hareketsiz bir yaşantı başlar. Uzun süre aç kaldıktan sonra birden yenilen yemek şişkinlik hissedilmesini sağlar ve hemen uzanarak halsizliğin getirmiş olduğu uykuya dalınır. Bu durum beraberinde birçok beslenme rahatsızlığı yaşanmasını sağlar ve sıkıntılı bir süreç geçirilir. Yapılması gereken tıpkı ramazan ayı dışında yapıldığı gibi düzenli ve dengeli bir beslenme tarzı oluşturmaktır. Ramazan ayında beslenme tarzından ödün vermeden doğru bir şekilde alınan besinler ile ramazan ayını sağlıklı ve bilinçli geçirebilmek mümkün.

Ramazan Ayında Dikkat Etmeniz Gereken Beslenme Tüyoları;

  • İftar saati geldiğinde orucunuzu su veya hurma ile açmaya özen gösterin. Bu şekilde hafif bir başlangıç yapmış olacaksınız. Ardından hemen yemeye geçmeyin ve en azından 15 dakika bekleyin.
  • İftarınızı yaptıktan sonra beklemeden ara öğüne geçmek yanlış bir seçim olacaktır. İftardan yaklaşık olarak 2 saat sonra bir ara öğün yapın ve meyve gibi hafif besinler tercih edin.
  • Ramazan ayının en vazgeçilmez yemeklerinin başında tatlıları gelir. Özellikle şerbetli tatlılar alır sofranın baş köşesini. Beslenme ile ilgili doğru bir yol izlemek istiyorsanız mutlaka tatlı seçiminizi sütlü tatlılardan yana kullanın. Bu şekilde kendinizi rahatsız hissetmeyerek hafif yoldan tatlı ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.
  • İftar sofranızda salata çeşitlerinin bol bol bulundurun ve yeşil yapraklı sebzelerden vazgeçmeyin. Ekmek tüketmeden yapamıyorum diyorsanız mutlaka tam tahıllı ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Sahur mutlaka yapmalısınız ve 3 ana öğünü tamamlamalısınız.
  • Tuzlu besinlerden uzak durun. Sahurda yumurta ve yeşillik tüketin.
  • Sahur yapıyorsanız ve atlamıyorsanız mutlaka tam tahıllı ürünler tüketin ve pide çeşitlerini iftara saklayın. Bu şekilde sahuru çok ağır bir şekilde geçirmeyerek iftarı yapsanız bile rahatsız olmayacaksınız.

Ramazan ayında beslenme nasıl olmalıdır? yazımız umuyoruz ki sizler için faydalı olabilir. Sevgiyle kalın..

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Gardırop Yenilemek İçin İpuçları

Read Next

Roma Gezi Rehberi 2019

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?