Reflü Nedir?

Reflü Nedir?

Reflü hastalığı günümüzde en sık yaşanan sorunlardan biridir. İnsanların yaşam kalitesini de fazlasıyla olumsuz etkilemektedir. Reflü, tüketilen yiyeceklerin aside dönüştükten sonra yemek borusuna doğru geri çıkmasıdır. Bu asitler bazen safra ya da pankreastan dolayı da oluşabilir. Oluşan asitlerin sürekli olarak yemek borusuna geri çıkması yemek borusunda tahribat oluşmasına yol açmaktadır.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

  • Midede ve boğaz da yanma ve ekşime
  • Sürekli mideden ağıza acı su gelmesi
  • Boğazda ağrı, sürekli sesin kısılması
  • Sürekli farenjit sorunu yaşanması
  • Boğazda şişkinlik hissine bağlı olarak yutkunma zorluğu
  • Sürekli öksürerek boğaz temizleme hissi

Reflüden Korunma Yolları Nelerdir?

Reflü sorunu genellikle sağlıksız ve dengesiz beslenme sorunundan dolayı meydana gelmektedir. Reflüden korunmak için beslenme alışkanlığına dikkat edilmelidir. Düzenli öğünlerle yemek yenmelidir. Sağlıksız besinlerden uzak durulmalıdır.
Reflü sorunu genellikle yemekten sonra yaşanmaktadır. Yemekten hemen sonra yatmak reflü sorununu tetiklemektedir. Yemek yedikten sonra hemen yatılması yediklerimizin sindirimini engellemektedir. 
Mideye zarar verecek yiyecekler aşırı tüketilmemelidir. Aşırı yağlı, acı, aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunlar midenize fazlasıyla zararlı olan besinlerdir.
Aşırı sigara kullanması da her sorunda olduğu gibi reflüde de uzak durulması gereken durumlardandır. Alkol ve kafein içeren içeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır.

Reflünün Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Reflü hastalığı çok ciddi bir hastalık değildir. Ama kontrol altına alınmadığı sürece daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bir çok hastalığı tetikleyebilir. Bu nedenle mutlaka ciddiye alınmalıdır. Ayrıca başka bir hastalığa neden olması dışında başka sağlık sorunlarınızın belirtisi de olabilir. Yani reflü sandığınız bir durum aslında başka sağlık sorununuzdan dolayı olabilir. Reflüçocuklarda da çok sık görülebilen bir sağlık sorunudur. Özellikle çocuklarda reflü sorunu çocukların gelişimini olumsuz etkileyerek gelişim süreçlerini yavaşlatabilir. Bunun dışında reflünün ilerlemesi yemek borusunda iltihaplanma sorunlarına neden olabilir. Astım ve bronşit hastalıklarına da neden olabilir. Ayrıca reflü sorunu sindirimden kaynaklı bir sorun olduğu için bunun sonucunda sindirim bozukluklarına neden olabilir. 

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Nedir?

Read Next

İş Kariyeri Nasıl Değiştirilir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?