Saç Derisi Kaşıntısı Nedir? Nasıl Geçer?

Saç Derisi Kaşıntısı Nedir? Nasıl Geçer? 

Günlük hayatımızda en sık karşılaştığımız sorunlardan biri de saç derisinde meydana gelen kaşıntıdır. Saç derisinde oluşan kaşıntı hem günlük hayatı etkiler hem de sürekli ellerin saç diplerinde görülmesi hijyenik bir görünüm oluşturmaz. Hijyenik gözükmemesi dışında çok ciddiye alınmayan saç derisinde oluşan kaşıntı aslında farklı nedenlerden meydana gelen bir durumdur 

Yeterli hijyenin gösterilmemesi saç dersinde kaşıntı yaşanmasına sebep olduğu gibi bilinçsiz kullanılan kimyasal bakım ürünleri de buna sebebiyet verebilmektedir. Farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek saç derisi kaşıntısı aslında sedef hastalığında egzamaya kadar birçok hastalığın habercisi olabilir. 

Saç Derisi Kaşıntısının Sebepleri 

  • Yetersiz hijyen; saç derisinde oluşan kaşıntının en büyük sebebi hijyen konusuna önem vermemekten gelir. Hijyen konusuna verilmeyen önem beraberinde yanlış şampuan kullanımı saç derisinde kaşıntı yaşanmasına neden olur. 
  • Enjeksiyon hastalıkları; saç derisi kaşıntısının bir diğer sebebi ise deri hastalıklarıdır. Sedef hastalığı, egzama, kızamık, suçiçeği gibi cilt hastalıkları da saç derisinde oluşan kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir. 
  • Yoğun stres; fazla stres altında olmak vücuda etki eden olumsuzlukların başında gelir. Hal böyle olunca saç derisinde yaşanan kaşıntının yoğun stres yaşanması durumunda kendini göstermesi olağan bir durum olacaktır. 
  • Alerjik faktörler; vücuda giren ve bağışıklık sisteminin uyarıcı olarak devreye girdiği durumlarda alerjik reaksiyonlar baş gösterebilmektedir. Tüketilen besinler içerisinde alerji durumu yaşanması saç derisinde kaşıntıya sebep olacaktır. 

Saç Derisi Kaşıntısı Ve Tedavisi 

Saç derisinde meydana gelen kaşıntının tedavisi merak edilen bir durumdur. Ancak bu tedavinin cevabı için bu durumun neyden kaynaklı olduğu bilinmelidir. Yukarıda bahsedilen durumlardan kaynaklı bir saç derisi kaşıntısı için bu ihtimaller ortadan kaldırılarak saç derisi kaşıntısı kurtulması mümkün bir durum haline gelir. Buna ek olarak saçları çok sıcak su ile yıkamaktan kaçınmak gerekir. Bu durumlar sağlandığında ek olarak aloe vera ve sirke kullanımı saç derisinde oluşan kaşıntının azalmasını sağlayacaktır. 

  • Aloe vera ile saç bakımı; eczaneden ya da yakınınızda bulunan aktarlardan bulabileceğiniz aloe vera ile saç derisi kaşıntısından kurtulabilirsiniz. Saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilir ve 10 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. 
  • Elma sirkesi ile saç bakımı; elma sirkesinin faydaları inanılmaz geniş ve etkilidir. Duş alırken durulama suyunuza birkaç damla elma sirkesi damlatarak saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır. Böylece hem saç derisi kaşıntınızdan kurtulabilirsiniz hem de kepek problemi yaşıyorsanız bu problemle savaşabilirsiniz. 

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Vajinal Akıntı Nedir? Nedenler ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Read Next

Saç Peelingi Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?