Safra kesesi taşı nedir? Safra kesesi taşı belirtileri nelerdir?

SAFRA KESESİ TAŞI NEDİR?

Safra kesesi taşı karın bölgesinin sağ tarafında bulunan küçük bir kese içerisinde bulunan sıvıya safa denir. Safra sıvısı sindirim yapılmasına yardımcı olmaktadır. Vücutta bulunan bu safra sıvısı safra kesesinde depolanmaktadır. Yani safra da vücuda alınan bir takım besin veya ilaçların emilimi yapılmaktadır. Safra karaciğerde üretilir ve safra kesesinde birikerek burada emilimi yapılır. Daha sonra bağırsaklara dökülür. Safra kesesi içerisinde emilimi yapılan bazı besinler safranın akışkan halini bozarak tortulanma meydana getirmektedir. Bu tortulanma sonucu safra kesesi taşları oluşmaktadır. Önce çamur haline gelen bu tortulanma tedavi edilmezse taş oluşumuna neden olmaktadır. 

SAFRA KESESİ TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Safra kesesi taşları ani belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.  Ancak bazı bireyler de bir takım belirtiler de görülebilir. Bu belirtilerin en önemlisi karın bölgesinin sağ tarafında aşırı sancılı ağrı olmasıdır. Sessiz olarak ilerleyen safra kesesi taşı sorunları bazen bir ameliyat esnasında fark edilebilir. Safra kesesi içerisinde oluşan taşlar tedavi edilmediğinde çoğalmaya başlar. Safra kesesi içerisinde hareket eden taşlar safra kanallarının tıkanmasına ve aniden sorun yaşanmasına neden olabilir. Safra kanallarının tıkanması büyük bir risk taşımaktadır. Ve hayati tehlike yaratmaktadır. Bu aşama da mutlaka hekime başvurulmalıdır. Çünkü safra kesesi taşları ameliyat gerektiren bir durum olabilir. 

SAFRA KESESİ TAŞLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Safra kesesi taşı için uygulanacak tedavi mutlaka hekim tarafından belirlenmelidir. Tedavi sürecinde dikkate alınan durum taşların büyüklüğüdür. Bazı safra kesesi taşları eritilmeye çalışılmaktadır. Ancak büyük olan taşlar da cerrahi müdahale gerekebilir. Bazı safra kesesi taşları ise tedavi edilmeyebilir. Bunlar küçük olan ve safra kanallarını tıkamaya neden olmayacak safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesi taşlarında ilk dikkat edilmesi gereken beslenme düzenidir. Hekim tarafından verilen beslenme listesine mutlaka uyulması gerekmektedir. Safra da emilimi zor olacak besinlerin tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Safra kesesi taşları için bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri şok dalgaları ile taşların kırılması ve küçük parçalara bölünmesidir. Bu işlemden sonra idrar ile dışarı atılması sağlanmaktadır. Bunun dışında hekim tarafından ilaç tedavisi de uygun görülmektedir. Ancak safra taşları kendini son aşamaya kadar belli etmediğinden genellikle ilaç tedavisi uygulanma oranı daha düşüktür. Safra kesesi taşlarının genellikle büyük bir kısmı cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Ameliyat yöntemi de hekim tarafından taşın büyüklüğüne göre tercih edilmektedir. Cerrahi müdahale ile sadece safra kesesinde ki taşlar alınabilir ya da bazı durumlarda safra kesesinin tamamının alınması gerekebilir. 

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?