Sakinleştirici Etkisi Yaratan Besinler Nelerdir?

Gün içerisinde iş, okul gibi etkenlerden dolayı çoğu insan kendini baskı ve stres altında hisseder. Bu durum ani sinir krizlerine veya uykusuzluk problemlerine yol açabilir. Stresli anlarınızda sakinleşmek için tüketebileceğiniz bazı besinler bulunur.

Kırmızı Meyveler

Kiraz, böğürtlen ve kiraz gibi maddeler sakinleştirici özelliğe sahiptirler. Meyvelerin içerisinde bulunan karbonhidrat yavaşça şekere dönüşerek daha mutlu ve sakin hissetmenizi sağlar. İçerisinde bol C vitamini barındıran meyveler de vücudunuzdaki kortizon hormonunun azalmasına yardımcı olarak stresinizi azaltacaktır.

Siyah Çikolata

Çikolata yemenin insanları daha mutlu ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle siyah çikolata içerisinde bulunan güçlü antioksidanlar sayesinde sizi rahatlatarak sakinleşmenizi sağlar. Bitter çikolata sağlık açısından daha faydalı olduğu için çikolata tercihinizi bitterden yana yapmanız faydalı olacaktır.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz çok sık tüketilen bir besin olmasa da oldukça sağlıklı bir besindir. Bunun yanı sıra insan vücudu üzerinde rahatlatıcı etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan folik asit vücudunuzu rahatlatarak sakinleşmenize yardımcı olur. Kuşkonmazı yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz.

Avokado

Avokado, zengin besin içeriği sayesinde son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Vücudunuzu rahatlatmada da fazlasıyla etkilidir. Avokadoyu biraz limon ve karabiber ile tükettiğinizde tadı daha güzel hale gelecektir.

Fesleğen

Aaron Tait Photography

Fesleğen sakinleşmenin en etkili ve kısa yoludur. Taze fesleğeni direkt olarak tüketebileceğiniz gibi yemeklerin içerisinde de kullanabilirsiniz. Domatesli fesleğenli bir makarna ile hem karnınızı doyurup hem de sakinleşmeniz mümkündür.

Balık

Sakinleştirici etkisi yaratan besinler için son olarak Balık, en sağlıklı besinler arasında yer alıyor. Sakinleştirici etkisi bulunan balık aynı zamanda da depresyondan koruyan besinlerden biri olarak biliniyor. Sağlığa bu kadar faydası bulunan balığı mutlaka haftada bir tüketmelisiniz. Balık tüketirken taze olmasına önem vermeniz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

0 Reviews

Write a Review

Joker

Read Previous

Pürüzsüz Bir Cilt İçin 5 Doğal Yöntem

Read Next

Sömestr Tatili İçin Tavsiyeler

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?