Şeker Alerjisi Nedir?

Şeker Alerjisi Nedir?

Şeker pancarından elde edilen rafine şeker, yapılan araştırmalar sonucundan meme kanserinden akciğer kanserine kadar birçok rahatsızlığın sebebi olarak bilinmektedir. Şeker alerjisi ise diğer alerji türleri gibi vücuda girdiğinde bağışıklık sisteminin uyarı vermesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu durum sadece soframızda kullandığımız şekerden kaynaklı değildir. Diğer tüm şeker içeren besinlerde bu duruma sebep olabilmektedir. Fazla tüketilen şeker ile birlikte bağışıklık sistemi harekete geçerek vücutta bazı değişiklere yol açar ve baş ağrısı, ishal, mide krampı gibi durumların yaşanmasına neden olur.

Meyve ve Sebze Tüketiminde Fruktoz Gerçeği

Şeker alerjisine yakalanan kişilerin sebze, meyve ve bal tüketimlerine dikkat etmesi gerekir. Bu besinlerin içinde fruktoz maddesi oldukça fazla bulunur. Fruktoz maddesi şeker ile aynı görevde olduğundan dolayı bilinçsiz tüketimi kötü sonuçlar verebilir. Özellikle soslar ve konserve ürünlerde bulunan fruktoz maddesi besinlerin bozulmamasını sağlar ve oldukça fazla miktarda bulunur.

Süt Tüketimi ve Laktoz

Şeker görevini gören bir diğer madde ise laktozdur. Süt ve süt ürünlerine bakıldığında laktoz maddesine rastlanır. Bilinçsiz şekilde tüketildiğinde laktoz alerjisi olarak ortaya çıkar.

Şeker Alerjisi Belirtileri

Vücuda giren şekeri sindirmekte zorlanarak birçok belirtinin ortaya çıkmasına neden olunur. Bunlar mide krampı, ishal ve gaz sıkışması gibi durumlardır.

  • Şeker alerjisinin en sık görülen belirtisi burunda görülen belirtilerdir. Şeker alerjisi burunda ki sinüs kanalların tıkar ve ardında şiddetli baş ağrıları yaşanmasına sebebiyet verir.
  • Mide ağrısı yaşanması
  • Depresyon hali ve bunun beraberinde yaşanan stresli ruh hali
  • Akciğerde yaşanan durumlardan kaynaklı nefes alıp verme de yaşanan rahatsızlık hissi şeker alerjisi belirtileridir. Bu belirtileri yaşayanların mutlaka uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Ortaya çıkmış olan rahatsızlığı hafifletecek ilaç kullanımına başlamak yararlı olacaktır.

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Sivilcelere Karşı Nasıl Beslenmeli

Read Next

Boşanma Davası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?