Ses Kısıklığı Nedir?

Ses Kısıklığı Nedir?

Ses kısıklığı sesin normalden farklı çıkması, ses de çatallanma, seste zorlanma, sesin fısıltılı çıkması durumlarıdır. Bu durum ilk başlarda normal karşılanabilir. Bir takım gribal enfeksiyondan veya soğuk algınlığından kaynaklı olarak düşünülebilir. Ama durumun kronik bir hal alması yani sürekli hale gelmesi ve on gün üzerinde olması ciddi sorunlarında habercisi olabilir. Ses kısıklığı genellikle fazla ciddiye alınmayan bir durumdur. Ama bazı hastalıklara sebep olabilmektedir. Ya da bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir.  

 Ses Kısıklığının Nedenleri Nelerdir?

Ses kısıklığı kronik bir hal almadıysa çok ciddi bir hastalık değildir. Ama bazı durumlarda bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Ses kısıklığının bir çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları;
⦁ Larenjit ve farenjit hastalığı
⦁ Aşırı sigara ve alkol kullanımı 
⦁ Aşırı yüksek sesle konuşulması ve bağırılması 
⦁ Nevrotik ve nörolojik bir takım hastalıklar 
⦁ Gırtlak kanseri
⦁ Boğaz ağrısı ve hastalığın ilerlemesine bağlı olarak nefes alışlarda sorun yaşanması
⦁ Alerjik reaksiyonlara maruz kalınması 
gibi durumlardır. Bazı bireylerde iş hayatlarına bağlı olarak sürekli konuşmak zorunda kalabilir. Sürekli konuşulması ve sesin yanlış kullanılması dases kısıklığı sebeplerindendir. Bu durumun kronik bir hal almasına sebep olan en büyük etken ise aşırı sigara kullanımıdır. Her hastalıkta olduğun gibi ses kısıklığında da sigara en büyük nedenlerdendir. Boğazda enfeksiyon ve nodül oluşmasına sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak da ses telleri zedelenmektedir. Ses tellerinin aşırı zorlanması ses felcine de sebep olmaktadır. Ses felcinden kaynaklı olarak da ses kısıklığı sorunu yaşanmaktadır. Ses insan hayatı için büyük önem arz etmektedir. İletişim sağlamamızda kendimizi ifade etmemizde en önemli araçtır. İnsanlarında sesleri kendine özeldir. Her insanın sesi farklıdır. Ses kısıklığı zamanında kontrol altına alınmaz ise özellikle gırtlak kanseri gibi hastalıkların teşhisinde de geç kalınmış olunabilir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Balon Sinoplasti (Balonla Sinüzit Ameliyatı ) Nedir?

Read Next

Antalya’ da Kamp Yapılabilecek Doğa Harikası Yerler

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?