Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kritik 72 Saat

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kritik 72 Saat

Sigara hayatta sağlığa zararlı olduğu en iyi bilinen ancak bir türlü vazgeçilemeyen bir bağımlılıktır. Herkes sigaranın zararlarından bahseder. En çokta sigara içenler uzun uzun sigaranın zararlarını anlatır. Ama içmekten de vazgeçmezler. Sigara hem psikolojik hem de fizyolojik yapımızı bozmaktadır. Sigarayı bırakmak yaşam kalitemizin artmasına ve sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlamaktadır. Ancak sigarayı bırakmak bağımlıların için hiç kolay değildir. Bir çok kişi bıraktıktan sonra da tekrar başlamaktadır. Sigarayı bırakmak için ilk adım kararlı olmaktır.

Sigarayı bıraktığınızda ilk 72 saatlik süreç çok önemlidir. Bu süre içerisinde içilmediğinde vücudun nikotin vücuttan dışarı atılmaya başlar. Buna bağlı olarak da daha çok sigara içme isteği oluşur. Ancak bu süreçte iradeli olmalı ve vücudun bu yapıya alışması sağlanmalıdır.

Sigarayı Bırakırken Ortaya Çıkan Etkiler  

Sigara bırakma aşamasında hem psikolojik hem de fizyolojik bazı belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin çoğu aslında psikolojik olarak ortaya çıkar. Yani her açıdan önemli olan sigarayı zihinden atmaktır. Sigara düşüncenizden atıldığı sürece bırakmakta kolay olacaktır. Sigarayı bırakırken;

  • Aşırı sinirlilik ve huzursuzluk
  • Mide bulantısı
  • Halsizlik
  • Sürekli açlık hissi
  • Ağızda kuruluk

gibi durumlar görülür. Ancak bu belirtiler kalıcı değildir. Vücut nikotini attıkça belirtiler de ortadan kalkacaktır. Bu süreçte bol su içilmesi sürecin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır. Nikotin vücuttan daha hızlı atılacaktır. Bu da tekrar sigaraya başlanılmasının önüne geçecektir. Sigarayı bıraktıktan sonra kendinize 72 saat zaman vermelisiniz. Bu 72 saat iradenizi kontrol altına almalı ve azimli olmalısınız.  Sigarayı bıraktıktan sonraki kritik 72 saat başarılı bir şekilde geçtikten sonrası daha kolay olacaktır. Zamanla vücut tamamen bağımlılıktan arınmış olacaktır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Dış Gebelik Nedir?

Read Next

Doğum Kontrol Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?