Tavuk Karası Nedir?

Tavuk Karası Nedir?

Tavuk karası halk arasında gece körlüğü ismi ile de bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık zayıf ışıklarda özellikle de geceleri görmenin zorlaştığı bir hastalık türüdür. Bu hastalığın en büyük özelliği kalıtımsal bir hastalık olmasıdır. Bu hastalık doğuştan gelen bir hastalıktır.

Yani sağlıklı bir bireyin sonradan gece körlüğü olması ihtimali oldukça düşüktür. Bu hastalığa sahip olan kişilerin en büyük özelliklerinden biriside bu hastalık ile dünyaya gelmiş olmalarıdır. Retina da bulunan gece görmeyi sağlayan hücreler de meydana gelen bozulmalar bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olur.

Tavuk Karası Neden Olur?

Tavuk karası hastalığı doğuştan meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık gece görmeyi sağlayan ve retina içerisinde bulunan gece görme hücrelerinin bozulması ile ortaya çıkar. En büyük nedeni doğuştan ve kalıtsallık olsa da birtakım dış etkenlerde çok nadir olsa da bu hastalığa neden olabilir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır;

  • Uzağı görememek yani miyopluk
  • Şeker hastalığı
  • A vitamininin eksik olması
  • Katarakt
  • Glokom hastalığı ve bu hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar
  • Keratokonus

Gibi birçok neden gece körlüğü hastalığına neden olabilmektedir. Her ne kadar bu nedenler hastalığın ortaya çıkmasına neden olsa da hastalığın en büyük nedeninin kalıtımsal olduğu unutulmamalıdır.

Tavuk Karası Belirtileri Nelerdir?

Tavuk karası hastalığının sadece bir belirtisi vardır. Bu belirtide halk arasında bilinen ismi ile çok alakalıdır. Bu hastalığın tek belirtisi geceleri görmenin çok zorlaşmasıdır. Sadece geceleri değil geceye yakın karanlık alanlarda ve çok aşırı loş ışıklarda da bu hastalığa sahip kişiler göremez. Yani bu hastaların ışığı az olan bir odada gündüz bile görmesi zorlaşır.

Tavuk Karası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gece körlüğü hastalığının ortaya çıkması ile insan vücudunda a vitamini eksikliği de olduğu anlaşılır. Bu nedenle bu hastalığın tedavi sürecinde mutlaka A vitamini yönünden zengin gıdalar tüketilmeli ve A vitamini takviyeleri alınmalıdır. Bu hastalığın net bir tedavisi olmamakla birlikte eğer hastalığa başka bir hastalık neden olmuş ise bu hastalıklar tedavi edilerek görme en iyisi şekline getirilmeye çalışılır. Bunlar dışında balık ve süt, süt ürünleri tüketmek çok önemlidir. Gece körlüğü olan hastalar geceleri araç kullanmamaya özen göstermelidir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Kamkat Meyvesi Nedir?

Read Next

Kolesterol Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?