Timpanoplasti (Kulak Zarı Takılması) Nedir?

Timpanoplasti (Kulak Zarı Takılması) Nedir?

Timpanoplasti kulak zarı yırtılmalarına bağlı olarak yapılan kulak zarı takılması ameliyatıdır. Timpanoplasti ameliyatı ile orta kulak ve kulak zarı yırtılmasına bağlı olarak işitme sistemleri onarılmaktadır. Ayrıca bu ameliyat ile orta kulak iltihabına bağlı olarak kulak içindeki kemiklerde oluşan iltihabın temizlenmesidir.

Orta kulak iltihabı ve kulak zarı yırtılması kulak içinde aşırı iltihaba sebep olmaktadır. Bu durum kronik bir hal aldığında ve tedavi altına alınmadığında kulak içindeki kemiklerde çürüme başlamaktadır.

Kulak zarı yırtılmaları işitme kayıplarına da sebep olmaktadır. Bu ameliyat ile kulak zarı takılarak işitme kayıpları tedavi altına alınmaktadır. Kulak zarı yırtılmaları önüne geçilemeyecek bir durum değildir. Timpanoplasti ameliyatı ile kulak zarı takılarak normal hayatınıza devam etmeniz sağlanabilir.

Timpanoplasti Ameliyatının Grupları

Miringoplasti: Bu ameliyat türünde sadece kulak zarında delik vardır. Bu deliğin ameliyatla tamiri yapılır. 

Ossiküloplasti: Bu durumda kulak zarında yırtılma yoktur. Orta kulak iltihabına bağlı olarak kulak içi kemiklerde hasar vardır. Bu hasara bağlı olarak da işitme kayıpları vardır. Ossiküloplasti ameliyatı ile iltihap kontrol altına alınır ve işitme kayıplarının düzeltilmesi için işlem yapılır.

Mastoidektomi: Bu teknikte kulak içinde kemiklerde hasara neden olan hücreler temizlenir.

Timpanomastoidektomi: Bu teknikte kulakta hem kulak zarı yırtılması vardır. Kulak zarı takılması için işlem yapılır. Hem kulak kemiklerinde hasar vardır. Ameliyat ile kemiklerdeki hasar onarılır. Hem de kulak içindeki kemiklerde hücrelerin temizlenmesi gerekir.

Timpanoplasti Ameliyatı Olunması İçin Nedenler Nelerdir?

Bu ameliyatın olunması için birden fazla nedene gerek yoktur. Sadece kulak zarının delik olması bu ameliyat için yeterli bir sebeptir.
Sürekli kulaktan iltihap gelmesi ve akıntı olması, onarılamayan kulak zarı deliğinin olması timpanoplasti ameliyatı olunmasını gerektirmektedir.

İşitme kayıplarının olmasına bağlı olarak da bu ameliyat gereklidir.
Orta kulak iltihabı ve kulak içindeki kemik hücrelerinde hasar oluşmasından dolayı da bu ameliyat gerekebilir.

 

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Read Next

Tiroid Kanseri Nedenleri ve Belirtileri

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?