Tinnitus (Kulak Çınlaması) Nedir?

Tinnitus (Kulak Çınlaması ) Nedir?

Günümüzün oldukça yaygın olan sağlık sorunlarından biri de Tinnitus (Kulak Çınlaması) hastalığıdır. Bireyin tek kulağında ya da her iki kulağında da Tinnitus (Kulak Çınlaması) sorunu görülebilir. Kulağın içinden gelen çınlama sesleri genellikle kulağın içinde sorun yaşayan kişi tarafından duyulmaktadır. Bazen de dışardan da kulak çınlaması sesleri duyulabilir. Tinnitus (Kulak Çınlaması)sorunu her yaşta bireyde de görülebilir ama genellikle yetişkinlerde görülmektedir. Aslında kulak çınlaması bir hastalık değil işitme sorunudur.   İki çeşit kulak çınlaması sorunu vardır;

Objektif çınlama: Dışardan da duyulabilen sadece kişinin kendinin duymadığı kulak çınlamalarıdır.

Subjektif çınlama: Sadece sorunu yaşayan kişinin duyabildiği kulak çınlaması sorunudur. Dışardan farklı kişiler tarafından duyulamayan kulak çınlamalarıdır.,

Tinnitus (Kulak Çınlaması ) Nedenleri Nelerdir?

İş hayatı nedeni ile gürültülü ortamlarda çalışmak zorunda olanlarda kulak çınlaması sorunu oluşabilmektedir. Kulak çınlamasının en önemli nedenlerindendir.
Kişinin aşırı derecede stres altından olması stres hormonunun normalden fazla salgılanmasına sebep olmaktadır. Bu da kulak çınlamasına neden olabilmektedir.
İç kulak içerisinde ince tüyler bulunmaktadır. Bu tüylerin hasar görmesi dışardan gelen etkenlere karşı kulağı koruyamamaktadır. Bu da kulak çınlaması gibi sorunlara neden olmaktadır.
Diğer nedenlerinden biri de kulak kiridir. Kulak kiri oluşması da kulak çınlamasına neden olmakta ve kulağın içinden bir takım sesler gelmesine sebep olmaktadır.
Sinüzit, orta kulak iltihabı gibi bir takım enfeksiyon hastalıkları da kulağın içinde iltihap birikmesine ya da kulak içindeki kemik hücrelerinin hasar görmesine neden olmaktadır. Bu durumun sonucunda da kulak çınlaması sorunu oluşmaktadır. 
Kansızlık, bazı nörolojik hastalıklarda kulağa zarar vererek kulak çınlamasına neden olmaktadır.
Bunların dışında kişinin bazı sağlık sorunları nedeni ile kullandığı bir takım ilaçlar yan etki göstererek kulak çınlamasına neden olmaktadır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Pastane Usulü Islak Kek

Read Next

Yüz Felci Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?