Tiroid Kanseri Nedenleri ve Belirtileri

Tiroid Kanseri Nedir?

Tiroid, boynun ön tarafındaki hormon üretimi yapan beze denir. Troid kanseri ise tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesidir. Diğer kanser türlerine göre görülme sıklığı tiroid kanseri için daha azdır. Tiroid kanseri erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür.

Tiroid Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedeni kesin olarak bilinememektedir. Ama belli başlı nedenleri;
⦁ Bireyin sürekli radyasyona maruz kalması 
⦁ Genetik faktörler yani bireyin ailesinde daha önce hastalığın görülmüş olması
⦁ Çernobil nükleer santrali kazası ile de görülme oranı gittikçe artmıştır. Yani tiroid kanseri görülme nedenleri arasında kimyasal maddelere maruz kalınması da vardır.

Tiroid Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkta genellikle belli bir şikayet olmaz. Bu nedenle sinsi bir kanser türüdür. Fark edilmesi de oldukça zordur. Teşhisi de doktor kontrolü ve testler sonucunda yapılabilir. Bazı hastalarda bir takım belirtiler de görülebilir. Bunlar arasında başlıca belirtiler;
⦁ Boğazda ağrı ve şişlik oluşması
⦁ Nefes alma zorluğu
⦁ Yutkunma zorluğu
⦁ Sürekli kronik hale gelen ses kısıklığı, ses tellerinde çatallanma
gibi durumlardır. Bunlar her zaman kendini göstermese de bazı durumlarda hastalığın seyrine göre bu belirtiler de görülebilir.

Tiroid Kanser Türleri Nelerdir?
Hastalığın ilerlemesine ve türüne göre farklı tiroid kanser tipleri vardır.

Papiller kanser: Hastalığın ilk aşaması ve genellikle tedaviden olumlu yanıt alınan türüdür. Tiroid kanseri türleri arasında da genellikle en sık görülen kanser türüdür. Uzun yıllar boyunca tiroid bezi üzerinde kendini gizleyebilir. Ama tanı konulduğu zaman en rahat kontrol altına alınan kanser türüdür.

Folliküler kanser: Akciğere yayılma olasılığı yüksek olan tiroid kanseri türüdür. Diğer kanser türüne oranla daha hızlı ilerler ve yayılır. Hastalık kontrol altına alınsa ve tedavi olumlu yanıt verse bile daha sonra tekrarlama olasılığı da vardır. 

Medüller kanser: Hastalığın açıkladığımız ilk iki türüne oranla daha riskli aşamada olan tiroid kanseri türüdür. Bu türde genellikle cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale ile tiroid bezinin alınması hatta lenf bezlerinin de alınması gerekebilir.

Yazar: müzeyyen

1 thought on “Tiroid Kanseri Nedenleri ve Belirtileri

    Esra Eylül Özyurt

    (2 Şubat 2019 - 17:12)

    çok faydalı bilgiler içeriyor. umarım insanlar dikkate alır ve erken teşhis ile tedavi olunabilir.

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?