Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Son yıllarda hızlı bir şekilde yayılan psikolojik hastalıkların başında tükenmişlik sendromu gelir. Tükenmişlik sendromu genel olarak iş hayatında stres altında olan kişilerde görülür. İş stresinden kaynaklı bireyin yıpranması ve yorgun düşmesi tükenmişlik sendromunun başlama nedenleri arasındadır.

Tükenmişlik sendromu görülen bireylerde aşırı derece de enerji kaybı ve duygusal çöküntü gibi durumlar görülmektedir. Birey sürekli yorgun ve güçsüz olarak hisseder. Tükenmişlik sendromuna neden olan durumlardan biri de çalışma hayatında mobing uygulanmasıdır. Bu nedenle tükenmişlik sendromu sadece bireyi ilgilendiren bir durum değildir.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik sendromunun belirtileri çok fazladır. Bu belirtiler bireyden bireye farklılık göstermektedir.

  • En sık görülen belirti yorgunluk ve isteksizliktir. Birey ne kadar dinlense de yorgunluk geçmez. Sürekli kendini yorgun hisseder.
  • Bunun dışında aşırı sinirli bir ruh hali görülür. Kısa sürede yapılabilecek bir işlemi daha uzun sürede yapar.
  • Tükenmişlik sendromu olan kişiler daha önce yüksek performans sağlasa da sendroma bağlı olarak çok fazla performans düşüklüğü yaşar. Bu da iş hayatında daha da sorun yaşamasına ve tükenmişlik düzeyinin artmasına neden olur.
  • Tükenmişlik sendromu genellikle çalışma hayatında sorun yaşayan kişiler de görülse de bunun dışında normal hayatında da sürekli insanlarla iletişim kurmak zorunda olan kişilerde de görülür.
  • Tükenmişlik sendromu kişinin yaşam kalitesini bozan bir sorundur. Biyolojik olarak bir sorun olmamasına rağmen sürekli vücut ağrıları da görülür. Bu ağrılar belli bir hastalıktan kaynaklı değil sendroma bağlı olarak gelişmektedir.
  • Tükenmişlik sendromu olan kişiler insanlardan uzaklaşmak ve işe gitmek istemezler. Bu durumda da toplumsal açıdan da çok fazla sorunlar ortaya çıkar. Tükenmişlik sendromu olan kişilerin mutlaka uzman doktordan destek alması gerekir. 

Tükenmişlik Sendromunda Tedavi Süreci

Tükenmişlik sendromu başlayan kişilerin mutlaka doktorun önerdiği tedavi sürecini uygulaması gerekir. Bu süreçte iş yerine de gerekli bilgi verilerek mutlaka belirli bir süre izin talep edilmelidir. Ya da doktor onayı ile alınan rapor iş yerine verilerek bir kaç hafta dinlenilmesi gerekir.

Dinlenme sürecinde de stresten uzak durulmalıdır. Doktor ilaç tedavisi uygun gördüyse mutlaka ilaçların düzenli alınması gerekir. Aynı zamanda psikoterapi desteği de alınmalıdır. 

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Kedi Nanesi Bitkisi

Read Next

Kırk Kilit Otu Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?