Uyku Düzeni Bozukluğu

Uyku Düzeninin Önemi

Sağlıksız bir uyku kişileri ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Kaliteli bir şekilde uyuyan kişiler güne daha dinç başlarlar. Gece boyunca psikolojik olarak rahatlamış olurlar. Bunun yanı sıra beden de ciddi anlamda dinlenir. Günün bütün yorgunluğu gece kaliteli bir uyku ile atılır. Kaliteli bir uyku düzeni olamayan kişilerin ciddi sağlık problemleri ortaya çıkar. Bu sağlık problemleri sadece fiziksel v biyolojik problemler değildir. Psikolojik rahatsızların birçoğuna da düzensiz uyku sebep olmaktadır.

Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?

Uykusuzluğun birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin ortaya çıkması ile birlikte kişiler ne kadar yorgun olursa olsunlar kolaylıkla uykuya dalamazlar. Uyusalar bile kaliteli bir uyku süreci geçirmezler. Bunun nedenleri ise şu şekildedir;

·         Kullanılan bir takım ilaçlar

·         Gün içerisinde kısa kısa uyumak

·         Sigara ve alkol kullanımı

·         Kafeinli içecekler

·         Düzensiz çalışma saatleri

·         Düzensiz bir yaşantıya sahip olmak

·         Aşırı sıcak hava

·         Yatılan yerin yeteri kadar rahat olmaması

·         Rahatsız eden ses ve ışık gibi uyaranlar

·         Psikolojik bir takım sıkıntılar

·         Fiziksel sağlık sorunları

·         Hamilelik

·         Menopoz

·         Gün içerisinde çok yorucu aktivitelerde bulunmak

·         Aşırı yemek yemekler yemek

·         Çok yağlı ve ağır yemekler yemek

·         Gergin ve stresli olmak

Uyku Düzen Bozukluğunun Neden Olduğu Olumsuz Durumlar Nelerdir?

Gün içerisinde 8 saat uyumak en sağlıklı uyku süresidir. Bu sürenin altında bir uyku ve bunun sık tekrarlanması zamanla düzensizliğe neden olur. Düzensiz bir uyku ise ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Tansiyon ve karaciğer problemlerinin nedenlerinin biriside düzensiz uykudur. Düzensiz uykuya sahip olan kişilerin büyük çoğunluğunda kilo problemi ortaya çıkmaktadır. Geç saatlere kadar uyumayan kişiler geç saatlerde yemek yedikleri zaman doğal olarak kilo almaya başlarlar ve bu kilo zamanla obeziteye neden olur. İç organların sağlıklı çalışmasına engel olur. Ayrıca zamanla psikolojik bir takım sorunlar yaşanmasına neden olur ve düzensiz uyuyan kişilerin depresyona girmesine neden olur.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?