Uyku Felcinin Belirtileri ve Tedavisi

Uyku felci halk arasında karabasan olarak nitelendirilen bir sorundur. Uyku felci halk arasında bir takım nedenlere dayandırılsa da asıl nedeni bireyin uyku sorunu yaşamasıdır. Uyku felci uykuya dalma aşamasında gerçekleşen bir sorundur. Uyku felci geçiren kişi aslında uyuma ile uyanıklık arasında bir çizgidedir. Uyku felcinin genel olarak normal felç durumu ile bağlantısı bulunmaktadır. Uyku felci geçiren kişinin bedeni dış dünyayı algılamaktadır. Ancak zihin bu uyku durumundan çıkamamaktadır. Birey uyku felci geçirirken hiçbir şekilde vücudunu hareket ettiremez ve sesini çıkaramaz. Ancak beyin olarak bunu yapamadığının da tamamen farkındadır. Bu süreç içerisinde de birey halüsinasyon görmektedir.

Uyku Felcinin Nedenleri

Uyku felcinin en önemli nedeni uyku düzeninin bozuk olmasıdır. Buna bağlı olarak da aşırı uykusuzluk uyku felcine neden olabilmektedir. Ayrıca bir takım psikolojik sorunları olan kişiler uyuma esnasında halüsinasyon görmeye daha yatkındır. Bu nedenle bu kişilerde uyku felci daha sık görülmektedir. Uyuşturucu madde kullanan kişilerinde uyku felci geçirme olasılığı daha fazladır. Bu kişiler uyanık olduklarında da beyin hücrelerinin zarar görmesine bağlı olarak hayali durumlar yaşayabilmektedir. Bu nedenle uyku felci de sık görülmektedir. Ayrıca halk arasında sırt üstü yatılmasının da uyku felcine neden olduğu söylenmektedir.

Uyku Felcinin Belirtileri ve Tedavisi

Uyku felci yaygın görülen bir uyku bozukluğu sorunudur. Uyku felci geçiren kişi nefes ala zorluğu ve hareket etme zorluğu yaşar. Etrafındaki insanların varlığını fark edebilir ancak vücudunu komuta edemez. Üzerinde büyük bir ağırlık hisseder ve kendini uyanmak için zorlamaya başlamaktadır. Uyku esnasında bunlara ek olarak kötü rüya görülmesi de uyku felcinin belirtileri arasındadır. İnsanların uyku felcini engellemek için stresten uzak durması gerekmektedir. Sürekli baskı altında olan ve huzursuz olan insanların uyku düzeni bozulmaktadır. Bu durumda uyku esnasında uyku felcine neden olmaktadır. Ayrıca bazı tıbbi ilaçlar da uyku felcine neden olabilmektedir. İnsanların öncelikle uykusuz kalmaması ve uykudan önce vücudu rahatlatacak besinler tüketmesi gerekmektedir. Uykuya dalmadan önce olumsuz fikirler zihinden atılmalı ve tamamen uyumaya odaklanmalıdır. 

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?