Vertigo (Baş Dönmesi) Nedir?

Vertigo (Baş Dönmesi) Nedir?

Vertigo hastalığı baş dönmesi ya da çevrendeki cisimlerin döndüğünü hissetmenize neden olan bir hastalıktır. Hastalığın teşhisi oldukça zordur. Bu hastalarda öncelikle sorunun psikolojik olduğu düşünülebilir. Çünkü vertigoaslında bir semptomdur. Hareket illüzyonu olarak da adlandırılabilir. Ama hastalığın asıl nedeni kulaktaki bir takım sorunlardan kaynaklanmaktadır. Doktorlar genellikle teşhis koymakta sorun yaşayabilirler. Kulakta yer alan bir takım kristaller vardır. Bu kristaller kulaktaki dengeyi düzenler. Kristallerin yerinden oynaması kişide denge kaybı ve baş dönmesi yani vertigo oluşumuna sebep olmaktadır.

Vertigo (Baş dönmesi) Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalık kendiliğinden de oluşabilmektedir. Bunun dışında bir takım bazı hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Hemen hemen bir çok hastalık vertigooluşumuna sebep olabilmektedir. Özellikle son yıllarda görülme sıklığı çok fazladır. Daha önceki yıllarda da görülmüş olmasına rağmen hastalık teşhisi zor olduğundan tanı konulamamıştır. Vertigonun başlıca nedenleri;

⦁ İç ve orta kulak sorunları, iltihaplanmaları
⦁ Migren hastalığı
⦁ Bazı hastalıklara bağlı olarak kullanılan ilaçların yan etkileri
⦁ Aşırı alkol kullanımına bağlı olarak kulağın denge çalışma sisteminin bozulması
⦁ Beyin kanamasına bağlı olarak beyinde oluşan hasarın kulağa da zarar vermesi
⦁ Aşırı kulak iltihaplanması

gibi durumlardır. Bunlar belli başlı nedenler olup hastalığın oluşumu sadece bu nedenlerden de kaynaklanmayabilir. Vertigo denge sorunu yaşanmasına sebep olan bir hastalık olduğundan kişinin yaşam kalitesini çok fazla olumsuz etkilemektedir. Psikolojik olarak da birey de bir takım sorunlara yol açabilmektedir. Hastalığın belirtileri görülen kişilerde genellikle yapılan ön yargı psikolojik durumlardan kaynaklandığının öne sürülmesidir. Öncelikle yapılması gereken baş dönmesi şikayeti ile doktora giden hastalarda sorunun kaynağının titizlikle tespit edilmesidir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Rhinoplasty Nedir?

Read Next

Çocuk ve Kitap Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?