Yumurtalık (Over) Kanseri Nedir?

Yumurtalık (over) kanseri kadınlarda günümüzde yaygın görülen kanser türlerindendir. Yumurtalık kanseri teşhis edilmesi de zor olan bir kanser türüdür. Bu nedenle erken teşhis şansı da düşük olabilir. Kadınlarda normal şartlarda iki adet yumurtalık vardır. Yumurtalık kanseri rahim içine hızlı yayılan ve büyük olasılıkla rahim içini kaplayana kadar farkına varılmayan bir kanserdir. Tedavi süreci de oldukça zorlu ve yorucu bir süreçtir.

yumurtalık kanseri

Yumurtalık (Over) Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri sinsi ilerleyen bir kanser türü olsa da mutlaka bazı belirtileri olmaktadır. Bu belirtiler;

  • Karın ve kasık bölgesinde şişme
  • Bağırsak hareketlerinde sorun, kabız gibi durumların sık yaşanması
  • Az miktarda yemek yenmesine rağmen çabuk doyulması
  • Rahim ağzı bölgesinde batma, yanma gibi rahatsız edici his
  • Sürekli idrara gidilmesi
  • Mide bulantısı
  • Vajinal akıntının fazla olması ve beraberinde kanama görülmesi

gibi durumlardır. Bu belirtiler farklı sağlık sorunlarında da görülebilir. Bu durumların görülmesi kesin olarak kanser olduğunun göstergesi değildir. Ancak bu sorunların hissedilmesi ve sürekli olması durumunda mutlaka kadın doğum uzmanına gidilmesi gerekir.

Yumurtalık Kanserinin Nedenleri

Kanserin nedenlerinin başında genetik faktörler gelmektedir. Ailede daha önce bu durumu olan ya da meme kanseri gibi kadınlarda görülen kanser türü gibi bir sorun yaşayan varsa ailenin diğer üyelerinde de görülme olasılığı fazladır. Bazı kadınlarda yumurtalıklar düzenli yumurtlamayı gerçekleştirmez ve buna bağlı olarak da gebe kalınmasına sorunlar olabilir. Bu durumda bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar da kanser oluşmasına neden olabilir. Gebe kalamayanlar da yumurtalık kanseri görülme oranı daha fazladır. Çünkü bu yumurtalıkların görevini yerine getirmediğini ve bir sorun olduğunu gösterir. Bu kanser doğum yapan kadınlarda da görülmektedir. Ancak bu oran doğum yapmış olanlarda daha azdır.

Sizlerin bu konuda hassas olmasını tavsiye ediyor. Olası şüphelendiğiniz konularda öncelikle her zaman olduğu gibi doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Sevgiyle kalın.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?