Alışveriş Bağımlısı mısınız?

Alışveriş bağımlısı olmak

Alışveriş bağımlısı olmak, Alışverişe gitmek size her zaman cazip geliyor ve hatta uzun süredir yapmaktan zevk aldığınız tek aktiviteniz bu. Maddi anlamda sıkışık olduğunuz günler de dahi bu isteğinizin önüne geçemiyorsanız alışveriş bağımlılığı ile ilgili yazımıza göz atmanızda büyük yarar var.

Alışveriş bağımlısı olmak

Alışverişe sıkıntılı ve stresli zamanlarda çıkmak oldukça olağan bir durumdur. Kişi ihtiyacı olanın dışında alışveriş yapmaz ve bu aktiviteyi dozunda yaşar. Ancak alışveriş bağımlılığı olan birey ihtiyacı olmadığı halde tüketmeye devam eder ve bunun önüne bir türlü geçemez.

Bağımlılık Hali Sadece Kadınlarda mı Görülür?

Alışveriş bağımlılığı deyip geçmemek gerek. Bu bağımlılık hali hem yaşayan kişiyi hem de yakınlarını maddi ve manevi açıdan yıpratan bir sorundur. Markaların stratejileri ve yakınlardan yapılan alışveriş ilerleyen zamanlarda ödeme zorluğu çıkartarak geciken fatura ve taksitler olarak size dönecektir. Özellikle kadınlarda daha sık rastlanan bu durum erkeklerde görülmektedir. Özellikle benlik duygusu gelişmeyen bireylerin giyim ve takı gibi harcamalara yüksek miktarda bütçe ayırdıkları gözlemlenir ve dış dünyaya nasıl göründükleri onlar için çok önemlidir.

Alışveriş Bağımlılığı Tedavi Edilir mi?

Alışveriş bağımlısı olmak bu duruma Bağımlılığın tedavisi aslında karar vermek ile başlıyor. Öncelikle bu sorunun farkına vararak atlatmak için karar vermelisiniz. Bunun için psikolojik destek alabilirsiniz ve arkadaş çevrenizden destek olmalarını isteyebilirsiniz. Eğer bu bağımlılık hali bende de var diyorsanız;

  • Nakit para alışverişine kendini hazırlayın. Bu her zaman ne kadar harcadığınızı görmenizi sağlayacak ve bilinçli alışveriş yapmanıza olanak sağlayacaktır.
  • Alışverişe çıkmadan önce mutlaka liste yapın. Bu sizin sadece ihtiyacını duyduğunuz ürünleri almanıza yardımcı olacaktır.
  • Alışverişe çıkarken bir arkadaşınızın size eşlik etmesine izin verin.
  • Stresinizi ve üzüntünüzü atlatmak adına alışveriş yapıyorsanız farklı aktiviteleri deneyimleyebilirsiniz. Örneğin; yürüyüşe çıkmak gibi…

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Güçlü Antioksidan Kaynağı Enginarın Faydaları

Read Next

Saçları Gürleştirmek İçin Ne Yapmamız Gerekir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?