Alışveriş Listemde Neler Olmalı?

İdeal Market Sepeti Nasıl Olmalıdır?

Market alışverişine çıktığımızda bilinçsiz bir şekilde ne görürsek alırız tabiri caizse gözümüz bir türlü doymaz. Bunun böyle olduğunu ancak eve geldiğimizde fark ederiz ama iş işten geçmiş olur. Hem sağlıklı hem de bütçeye uygun ideal market sepeti nasıl olmalıdır? Sorusuna gelince bunun cevabı için ilk önce bir alışveriş listesi hazırlamak gerekiyor.

Gıda alışverişi yapmak oldukça zevklidir. Ama bilinçli hareket edilmesi gereken bir durumdur. Bu yüzden bir alışveriş listesi hazırlayarak hem daha doğru gıdalar alınır hem de doğru miktarlar seçilir. Doğru bir alışveriş için en önemli nokta ise karnımız aç alışverişe çıkmamak olacaktır. Aç olduğumuz zaman ne yazık ki market sepetimize atmamız gereken birçok gereksiz ürünü de atıyoruz.

Alışveriş Listemde Neler Olmalı?

Kolesterol ve kan şekerini düzenleyen besinler mutlaka market sepetinde olması gereken gıdalardır. Bu şekilde kan şekerini düzenler ve sağlıklı beslenmenin önü açılır.

Sebzeler

Meyveler

Tam tahıl içeren ürünler

Baklagiller

Kuru yemişler

Yağlı tohumlar

Antioksidan açısından zengin gıdaları es geçme

Antioksidan açısından zengin gıdalar metabolizmayı hızlandırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. İdeal bir market sepetinde mutlaka antioksidan bakımından zengin gıdalar bulunmalıdır.

Biber

Domates

Üzüm

Çay

Barbunya

Çilek

Frambuaz

Elma

Kiraz

Kereviz

Yaban mersini

Lif oranı yüksek besinlere bakmaya ne dersin?

Sağlıklı sindirim sistemi için lifli gıdalar tüketmek şarttır. Hem kilo korumaya yardımcı olarak sizi kalp hastalığı riskinden de korur.

Sebzeler

Armut

Kepek

Yulaf

Nohut

Şeftali

Mango

Armut

Kuru meyveler

Narenciyeler

Omega -3 yağ Asitleri

İdeal bir market sepetinin olmazsa olmazı sağlıklı yağlardır ve bu yağların başında da omega-3 gelmektedir. Market sepetinize bu yağı içeren besinler atarak hem yorgunluğunuzu hem de enerjinizi yükseltecek bir alışverişi tamamlamış olacaksınız.

Taze balık

Somon

Soya fasulyesi

Keten tohumu

Semizotu

Ceviz

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?