Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Özgürce hareket edebilmek için rahat ayakkabılar şart. Bu rahatlığı sağlarken aynı zamanda şık görünmek de isteriz. Hem şık hem rahat ayakkabı seçtiğimiz de özgürce hareket edebilir ve anın tadını çıkarabiliriz. Bu yüzden ayakkabı seçerken öncelikle mevsimi göz önüne almalıyız ve ayakkabı seçimini kendi içerisinde kategoriye ayırmalıyız.  

Rahatlık Ön Planda Olsun 

Ayakkabı seçiminde her zaman model ve renk seçimini ilk sıraya koyarız. Modeli ve rengine âşık olduğumuz bir ayakkabının rahat olmasını önemsemediğimiz zamanlar bile olur. Ayağımız sağlığı için yaptığımız en büyük yanlış budur aslında. Doğal malzeme kullanılarak yapılan ayakkabıların rahatlığını tadın. Günlük hayatta kullanılacak olan ayakkabınızı mutlaka iş ortamınıza uygun seçin ve öncelikle özgürce hareket edebilmenizi sağlayın. 

Ayakkabı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

  • Öncelikle ayakkabı seçiminizi yapacağınız zaman dilimini iyi ayarlamalısınız. Akşam vakti ayakkabı seçiminiz için uygun bir zaman dilimi olacaktır. Gün boyu yorulan ve şişen ayaklarınıza denediğiniz ve rahatsız hissetmediğiniz bir ayakkabı gün içerisinde size daha rahat hissettirecektir. 
  • Ayakkabınızı seçtiniz ve sadece tek bir ayakta duruşuna baktınız değil mi? İşte bu ayakkabı seçerken en sık düştüğünüz hata. Ayakkabıyı her iki ayağınıza deneyerek almalısınız. Çünkü iki ayak genişliği birbirinden farklıdır. Bu şekilde daha doğru bir görüntü yakalayabilirsiniz. 
  • Sivri burun ayakkabı kullanmamaya özen gösterin ve bu modellerden kaçının. Sivri burunlu ayakkabılar ayak sağlığını olumsuz etkileyerek şekil bozukluğu yaratmaktadırlar. 
  • Ayağınıza denediğiniz model ayağınızı sıkıyorsa hemen bu sevdadan vazgeçmelisiniz. Doğru ayakkabı ayakları rahatsız etmez. 
  • Baş parmağınız ile ayakkabının bitiş kısmı arasında 1 cm az boşluk olmasına dikkat etmelisiniz. 
  • Köse tarzı ayakkabılar seçmelisiniz. Naylon gibi malzemelerden yapılan ayakkabılardan kaçınmalısınız. 
  • Ayağınızı tanımalısınız ve anatomik yapısına zarar vermeyen ayakkabılar seçmelisiniz. Özellikle ayağınıza denediğiniz bir ayakkabının tabanı çok kaygan ya da çok sert olmamalı ayağa tam oturmalıdır.   

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

2019 Kışının Moda Zirvesi Deri Elbiseler

Read Next

Hızlı Yağlanan Saçlar İçin 8 Tavsiye

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?