Market Alışverişlerinde Tutumlu Olmanın Yolları

tutumlu olmanın yolları

Tutumlu olmanın yolları nelerdir? Her ev için oldukça önemli olan market alışverişi doğru bir planlama sonucunda yapılması gereken bir alışveriştir. Markette gitmeden önce bazı ipuçlarını bilerek hareket edilirse tasarruf yapılarak yapılmış bir alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Market alışverişi yaparken tutumlu olmanın yollarını bilerek yaptığınız alışverişiniz hem hesaplı bir hale gelecek hem de gereksiz harcamadan kaçınmış olacaksınız. Şimdi isterseniz tutumlu insan nasıl olmalıdır beraber göz atalım.

  • Liste Hazırlayın

Tutumlu olmanın yolları, Market alışverişine çıkmadan önce mutlaka bir liste yapılmalıdır. Bunun için Listemde neler olmalı başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Haftalık olarak yapacağınız yemeklerin malzemelerini yazarak gereksiz harcamadan kaçınmış olacaksınız. Bunu yanı sıra meyve ve sebzelerinizin bozulmasının önüne geçerek taze bir şekilde tüketmenizi sağlayacaksınız.

  • Alışveriş Öncesi Mutlaka Yemek ye

Gereksiz harcamanın önüne geçmenin en önemli yolu tok karnına alışverişe çıkmaktır. Karnınız aç ise markette gördüğünüz her yiyeceğe ister istemez eliniz gidecektir. Eğer aç değilseniz sadece ihtiyacınız olan yiyecekleri alarak tutumlu davranacaksınızdır.

  • İndirim Günlerini Takip Et

Market alışverişinizi yaptığınız sabit bir yer varsa mutlaka tüm sosyal medya hesaplarını takip ederek indirim ve avantajlarından yararlanmalısınız. Yapılan kampanya ve duyurulardan haberdar olarak alışveriş gününü indirim yapılan güne veya haftaya denk getirebilir ve avantajlardan yararlanabilirsin. Marketlerin indirim kartlarını da kullanabilir ve indirim kartlarına özel avantajlardan da faydalanabilirsin.

  • Meyve ve sebze seçimi

Meyve ve sebze seçerken market reyonlarına dikkat etmelisin. Reyonların içerde olması her zaman için alacağın meyve ve sebzelerin daha taze kalacağı anlamına gelir. İçeriden alınan ürünler daha az dış etkene maruz kaldığı için uzun süreli tüketim şansı doğuracaktır.

  • Toptan Alın

Bozulmayan ve uzun süreli kullanabileceğiniz ürünleri toplu bir şekilde alarak market alışverişini zamandan da tasarruf ettirebilirsin. Bu şekilde markete gittiğinde sadece o haftalık yiyecek ve gereksinimlerini alarak fazla harcamada yapmamış olursun.

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Balayı Bavulu Nasıl Hazırlanır?

Read Next

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?