Selülit Neden Olur? Selülit Nasıl Geçer?

selülit hangi sporla geçer

hangi selülit kremi daha iyi, hangi selülit kremi işe yarıyor, hangi selülit kremi

Deri altında bulunan yağ hücreleri vardır. Bunlar derinin altında birikerek kan akışını yavaşlatır. Buna bağlı olarak da vücudun bacak gibi bazı bölgelerinde çizgiler haline bir görüntü ortaya çıkarak selülit oluşur. Portakalın dış kabuğu nasılsa selülit olan yerlerdeki görüntü de aynı şekilde görülmektedir. Selülitin oluşmasında bazı faktörler vardır. Genetik faktörler de bu nedenlerden biridir. Peki bakalım selülit nasıl geçer?

Selülit Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Selülit oluşmasının bir çok nedeni vardır. Selülit nedenlerinden en sık görüleni obezite sorunudur. Aşırı kilolu olan kişilerin yağ oranı fazla olduğu için kan dolaşımı yavaşlar ve bunlar deri altında beze halinde toplanmalara neden olur. Bu durumda da selülit oluşur. Ayrıca spor yapılmaması da selülit oluşma nedenlerindendir. Vücut hareketsiz oldukça deri altındaki yağlar kan akışını yavaşlatır. Özellikle selülit diyet sonrasında görülmektedir. Bu nedenle obezite sorunu olan ve diyet yapan kişilerin selülit oluşmasına karşı bu süreci spor yaparak da desteklemelidir. Selülit yaş ilerlemesine bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Ancak bu nedenlerden en önemlisi genetik olmasıdır. Genetik faktörlere bağlı ortaya çıkan selülit sorunlarında tedavi edilmesi daha zordur.

Selülit Nasıl Geçer?

Selülitten kurtulmak için kesinlikle spor yapılması gerekir. Spor yaparak kasların sıkılaşması sağlanır. Bu da selülitin geçmesini sağlar. Bunun dışında sağlıklı beslenme de selülitten kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Alkol, sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulması gerekir. Protein oranı yüksek olan besinler tüketilmesi gerekir. Zeytinyağı da yine selülitten kurtulmak için çok etkilidir. Zeytinyağı ile selülit olan bölgelere masaj yapılması hem cildin rahatlamasına hem de selülitin bir süre sonra geçmesine yardımcı olur. Bacak kaslarının güçlendirecek egzersizler yapılması gerekir. Son dönemlerde en çok yapılan işlemlerden biri de buz kompleksi uygulanmasıdır. Selülit olan bölgeye buz ile şok uygulaması yapılması da etkili olacaktır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

İş Arama Sürecinde Ne Yapmamız Gerekiyor?

Read Next

Tatlı Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?