Sivilcelere Karşı Nasıl Beslenmeli

Sivilcelere Karşı Nasıl Beslenmeli

Ergenlik döneminde kendini göstermeye başlayan daha sonrasında devam eden sivilce oluşumu rahatsız edici bir cilt hastalığıdır. Son zamanlarda evde yapılan doğal maskelerle sivilceler ile mücadele etmeye çalışan kişiler oldukça etkili sonuçlar da almaktadır. Sivilce oluştuktan sonra yapılan doğal maskeler ve kullanılan ilaçlar işe yaramaktadır ama devamında bilinçli hareket edilmezse kendini tekrarlaması olağandır.

Sivilce sorununu ortadan kaldırmak için tedavi sürecinden çok neden olan durumlar bilinmelidir. Böylece sivilce oluşumu engellenir ve istenilen görünüme kavuşulur. Sivilce oluşumunu engellemenin en önemli yolu sağlıklı beslenmektir. Vücudumuza giren her besin vücut sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bilinçsiz beslenmede vücutta oluşan rahatsızlıklar olarak kendini gösterir. Sivilce oluşumu da aslında sağlıksız beslendiğinizin göstergesi olabilir.

Bol su tüket! Vücudumuzun büyük bölümü sudan oluşur. Günlük su tüketimine dikkat etmek oldukça doğru bir hareket olacaktır. Böylece vücut istediği neme kavuşacaktır.

Meyve ve Sebze Tüketimi

Sağlıklı bir cilt için gereken en önemli maddeler vitamin ve minarelerdir. Vitamin ve mineral tüketimi düşünüldüğünde akla ilk gelen besinler meyve ve sebzelerdir.  Sağlıklı bir cilt için düzenli sebze, meyve tüketimi vücudunuzun istediği vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacaktır.

A ve C vitamini bakımından zengin olan havuç, ıspanak, limon, çilek, portakal sofralarda daha sık yer verilen besinler olmalıdır.

Tam Tahıllı Ürünler

Beyaz undan uzak durmak hem fazla kilo alımını engeller hem de cildin sağlıklı görünmesini sağlar. Beyaz un yerine tam tahıllı tam tahıl içeren ürünler kullanmak hem lif alımını tetikler hem de vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri karşılar.

Omega-3’ün Önemi

Sivile oluşumunu tetikleyen en önemli faktör doymuş yağ kullanımıdır. Bunun yerine balık tüketimine ağırlık vererek omega-3 kaynağından yararlanılmalıdır.

Çinko Tüketimi

Çinko içerisinde bol mineral bulunduran bir maddedir. Mineral bakımından zengin olan çinkoya sofralarda daha çok yer vermek sivilce oluşumunun önüne geçecektir. Özellikle balık, yumurta, ıspanak, kabak çekirdeği, kaju, badem ve mantar gibi besinler çinko bakımından oldukça zengindir.

Yağ

Yağlı ciltler sivilce oluşumuna daha sık rastlanan cilt tipine sahiptir. Sağlıksız yağ kullanımı bu durumu iki kat tetiklemektedir. Bu yüzden beslenmede sağlıklı yağ kullanılmalıdır.

Doymuş yağlar yerine fındık, keten tohumu ve bitkisel yağlar tercih edilmelidir.

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Saç Nezlesi Nedir?

Read Next

Şeker Alerjisi Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?