Ter Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Ter Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Ter kokusu özellikle yaz aylarında görülen aslında sağlık sorunu olan bir problemdir. Havaların ısınması ile metabolizma hızlanmaya başlar. Buna bağlı olarak da vücutta bulunan toksinler hızlı bir şekilde dışarıya atılmaya başlar. Bu toksinlerin dışarı atılması da ter ile olur. Aslında kış aylarında da ter ile toksinler dışarı atılır. Ancak kış aylarında hava sıcaklığının az olması nedeni ile ter kokusu dışarıya fazla yayılmaz. Ter kokusu kalabalık ortamlarda herkesin kabusu haline gelmiştir. Bazı insanların bakımlı olmamasından bazılarının da ne kadar bakımlı olursa olsun hormonlarından kaynaklı ter kokusu çevreye çok fazla yayılır. Bu sorundan kurtulmak için bir çok yöntem vardır. Özellikle bu konu eğer bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa mutlaka bir doktordan destek alınması gerekir. Bunun dışında ter kokusundan kurtulmanın doğal çözüm yöntemleri de vardır.

Karbonat

Karbonat ter kokusunun azalmasında en etkili yöntemlerdendir. Çünkü karbonatın nemi alma özelliği vardır. Terleme esnasında koku dışarı yayılmadan karbonat kokuyu alacağı için ideal bir çözümdür. Kullanımı da oldukça pratiktir. Vücudun ter üreten koltuk altı gibi bölgelerinin karbonatlı su ile silinmesi ve bunun düzenli yapılması yeterli olacaktır. Düzenli olarak yapıldığında vücut bu dengeye alışacak ve zamanla ter kokusu giderilecektir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi özellikle ev kadınlarının ev içerisinde çıkmayan kokuların giderilmesinde de her zaman kullanılır. Ter kokusu içinde etkilidir. Terin ürettiği bakterileri azalttığından kokuyu da azaltmaktadır.

Sabun

Son yıllarda sabun kullanma alışkanlığı çoğu insanda kalmamış durumdadır. Ancak sabun kullandığımız şampuanlara göre daha sağlıklıdır. Özellikle ter kokusunda etkilidir yeşil sabun, zeytinyağlı sabun vücudun rahatlamasını ve ter kokusunun azalmasını sağlar. Sabun kullanımında da antibakteriyel sabunların tercih edilmesi daha iyi olacaktır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?