Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnaklar dışarıdaki mikroları ve kiri ilk alan bölgedir. Dış etkenlerden aldığı bakteriler ile çabuk kirlenir. Dış güzellik açısından da her zaman önemlidir. Özellikle bazı insanların ilk dikkat ettiği nokta karşıdaki bireyin elleri ve tırnaklarıdır. Bazı insanlar tırnak uzatmayı tercih eder. Özellikle bu kişilerin tırnak bakımını düzenli yapması gerekir. Tırnak bakımında ilk yapılması gereken ellerin sık sık yıkanmasıdır. Eğer tırnakların sağlıklı ve uzaması için kesimine de dikkat edilmesi gerekir. Tırnaklar kuru iken kesilirse çatlama olur. Bu nedenle kesmeden önce bir süre ılık su içerisinde bekletilip kesilmelidir. Sonrasında ise eğer uzun tırnak kullanılacaksa kesimine dikkat edilmelidir. Tırnak kesimine parmakların uzunluğuna uygun olmalıdır.

Manikür ve Pedikür  

Manikür ve pedikür el ve tırnak bakımı için düzenli uygulanmalıdır. Bu işlemler için kuaföre gidilebileceği gibi evde de yapılabilir. İlk yapılması gereken el ve ayak tırnaklarının kenarlarını kaplayan derinin yumuşatılmasıdır. Bunun içinde ılık suda bekletilmesi gerekir. Sıcak su içerisine antibakteriyel ürünler de eklenebilir. Bunlar bakterilerin azalmasına ve kirin arınmasına yardımcı olur. Daha sonra törpü ile tırnağın kenarlarındaki etler yavaş bir şekilde kaldırılır ve bu kısımlar tırnak makası ile kesilir. Sonrasında tırnak ve derinin kaldırıldığı yerler törpülenmeye başlanır. İşlem tamamlandıktan sonra ellerin ve ayakların iyice temizlenmesi gerekir. Nemlendirici krem sürülerek bakım işlemi tamamlanır. Bu aşamadan sonra oje sürülmesi ellerin daha güzel görünüm almasına ve ojenin göze daha çok hitap etmesine yardımcı olur.

Tırnakların aşırı kırılması için pamuğa limon damlatılarak her gün tırnakların üzeri silinmelidir. Limon tırnağın kalınlaşmasını ve kırılmasını engeller. Aynı zamanda tırnağın beyaz bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?