İş Kariyeri Nasıl Değiştirilir?


İş Kariyeri Nasıl Değiştirilir?

İnsanların iş hayatında en büyük hedeflerinden biri kariyer yapmaktır. İş bulmak ve çalışmak iş hayatınızda bir kariyeriniz olduğu anlamına gelmez. Bazı insanlar yıllarca aynı yerde çalışır. Ancak kariyer anlamında çalıştığı konumda bir değişiklik olmaz. Bu durumda ilk yapılması gereken kendinize sorular sormaktır. Öncelikle neden kariyer yapamadığınızı sorgulamanız gerekir. İş hayatında kariyer yapamama nedenleri bazen kişi ile bazen de çalışılan şirket ile ilgili olabilir.

Problemi Netleştirin

Kendinizi sorgulayarak kariyer yapamama nedeninizi anladıktan sora bu duruma göre yol haritası belirlenmelidir. Eğer kariyer yapamama nedeniniz çalıştığınız şirket ise çalıştığınız işi değiştirerek size daha çok kariyer yapma imkanı sunan bir çalışma alanı seçilmelidir. İş değiştirmekten korkmamalı amacınız kariyer yapmak olmalıdır. Ancak kariyer yapamama nedeniniz eğer sizseniz öncelikle çalışma alanında başarısız olduğunuz noktaları netleştirmelisiniz. Daha sonra bu konularla ilgili kendinizi geliştirmeli ve gereken eğitimi almalısınız.

Hedefinizi Belirleyin

Çalışma hayatında kariyer yapmanın ilk unsuru istediğiniz konumu belirlemenizdir. Yani kendinizi hangi konumda görmek istiyorsanız o hedefe ulaşmak için çaba göstermelisiniz. Kariyer aşamasında hangi alanı istiyorsanız bu alanı netleştirmeniz ayaklarınızın daha sağlam yere basmasını ve azminizin daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Hedefinizi belirleyerek daha çok çalışmalı ve daha çok çalışırken de yaptığınız işi hatasız yapmalısınız.

Konuşmaktan Korkmayın

Hayatta başarıya ulaşmış ve kariyer yapmış kişilerin çoğu cesur insanlardır. İş hayatınızda ürettiğiniz fikirleri dile getirmekten korkmayın. Kendinizi ispatlamak için sürekli üretin ve bunu yaptığınız toplantılarda korkmadan dile getirin. Üst kademe yöneticileri etkilemenin en önemli unsuru aktif olmak ve konuşmaktır. Ancak bilgi birikiminizi konuşturmalı ve konuşurken karşınızdaki insanların gözüne bakarak etkileyici olmalısınız. İnsanları sıkmadığınızdan ve onları etkilediğinizden emin olarak konuşmaya devam etmelisiniz.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Reflü Nedir?

Read Next

Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?