Mülakatta Başarılı Olmanın Sırları

Mülakatta Başarılı Olmanın Sırları

Hayatımız boyunca belirli eğitim aşamalarından geçeriz. Sonucunda da başarılı bir iş hayatı iyi bir kariyer beklentisi bulunmaktadır. Ancak kariyer hayatında başarıyı yakalamak zorlu bir süreçtir. eğitim süreci tamamlandıktan sonra yapılan iş başvurularında mülakat aşaması olur. Ya da üniversite dönemi bittikten sonra yüksek lisans hayali olanlar için de yine mülakat süreci olmaktadır. Mülakat süreci hayatın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır. Peki hedeflerimize ulaşmak için mülakatta başarı nasıl yakalanabilir?

İş hayatında kariyer yapmış insanları gözlemlediğimizde hemen hemen hepsinde ilk dikkat çeken durum özgüvendir. Kariyer hayatımızda ilk aşamaları geçtikten sonra mülakat sürecinde de en çok dikkat edilen durum karşıdaki kişinin ne kadar özgüvenli olduğudur. Bu durumu karşı tarafa hissettiren ilk başarılı adımı atmış demektir. Mülakatta zor olsa da rahat olunması gerekir. Üzerinizdeki enerji ne kadar iyi olursa karşı tarafa da bu his yansır. Mülakatta başarılı olmak için;

  • Karşınızda bulunan insanları gözünüzde fazla büyütmemelisiniz.
  • Olabildiğince rahat olmalısınız.
  • Karşıdaki bireyler ile göz teması kurarak olabildiğince samimi olmalısınız.
  • Konuşma tarzınıza ve vücut dilinize dikkat etmelisiniz.
  • Doğru cümlelerle olabildiğince akıcı ve etkileyici konuşmalısınız.

Mülakatta aslında sorulan soruların çoğu formalite icabı sorulan sorulardır. Bu soruların sorulması daha çok karşıdaki kişinin cevap veriş tarzını gözlemlemek içindir. Özellikle mülakatlarda sık sorulan soruların başından ‘Neden seni seçmeliyiz? ‘ sorusu gelmektedir. Bu sorunun sorulmasındaki amaç sizin kendinize olan güveninizi ölçmektir. Bu soruya cevap verirken kendinizi övmek yerine kendinize güvendiğinizi karşı tarafa hissettirmelisiniz. Mülakatta başarılı olmak bilgi birikiminize bağlı olduğu kadar karakterinize de bağlıdır. Karşı tarafa işi başarabileceğiniz hissini mutlaka vermelisiniz. Ancak bunu yaparken de ses tonunuza, mimiklerinize her hareketinize büyük özen göstermelisiniz.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Mükemmel Uykunun 7 Sırrı

Read Next

Adet Düzensizliği Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?